V Brně vznikla rozsáhlá expozice historických bicyklů | E15.cz

V Brně vznikla rozsáhlá expozice historických bicyklů

ČTK

Ojedinělou výstavu Historie jízdního kola mají příznivci cyklistiky možnost vidět až do začátku jarní sezony ve Vídeňské ulici v Brně v prodejně kol Šírer. Majitel obchodu je milovník historie a v prvním patře udělal expozici téměř stovky kol, včetně unikátů z 19. století či časovkářského speciálu olympijského vítěze z Barcelony 1992 Chrise Boardmana.

Výjimečná je výstava nejen tím, jaké nabízí exponáty, ale i tím, že muzea tohoto druhu v Česku chybí. První muzeum cyklistiky vzniklo teprve před pěti lety v Nových Hradech na Orlickoústecku. „Naši expozici pořád doplňujeme a upravujeme. Jsme omezeni prostorem prodejny, momentálně je vystaveno zhruba 80 kol, která zabírají polovinu patra,“ uvedl vedoucí prodeje Roman Šteffl. Výstava je přístupná zdarma a návštěvníci budou mít možnost expozici vidět zhruba do přelomu března a dubna.

Kromě zmíněného Boardmanova speciálu z roku 1994, s nímž jel i na Tour de France, je zde vystaveno kolo francouzské provenience z roku 1865, jehož se dochovalo pouhých pět kusů. „Zajímavé je i bambusové kolo z roku 1895 či kola z první a druhé světové války,“ vyjmenoval Šteffl další exponáty, většinou doplněné popisky.

Jan Šírer v Brně poprvé představí svoji sbírku veřejnosti, jednou by měl rád trvalou expozici.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!