V Polsku mají hotovou platformu pro platby i výběry mobilem bez NFC

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: Jason Howie, Flickr.com (CC BY 2.0)

Poláci mohou již přes rok využívat placení prostřednictvím mobilního telefonu nebo dokonce díky němu vybírat z bankomatu, většina z nich však o tom nemá ponětí. Řeč je o aplikaci Blik, kterou v únoru 2015 představilo šest tamních bank a kterou nyní na polském trhu podporuje přes 60 procent platebních terminálů a drtivá většina bankomatů.

„Poslední rok jsme pracovali na rozšíření a podpoře této platební metody, nyní ji začínáme masívněji komunikovat,“ uvedl Piotr Hibner, ředitel služeb a produktů pro elektronické kanály polské mBank, která se na projektu podílí. Poláci jako jedni z mála v Evropě vsadili krom čekání na spuštění projektů NFC plateb od společností MasterCard či Visa na vývoj vlastního platebního řešení, které je z pohledu minimálně digitálně i platebně gramotného klienta velmi jednoduchý.

„Společnosti jako Apple či Samsung se svými platebními řešeními zde budou mít komplikovanou situaci, protože již nyní máme k dispozici vlastní řešení,“ okomentoval vývoj na polském trhu generální ředitel mBank Cezary Stypulkowski. Podle něj mBank ještě zváží, zda Blik nezkusí nabídnout i v zemích, kde má své pobočky, tedy právě v Česku a na Slovensku.

Národní řešení s potenciálem pro celou Evropu?

„Nejspíše počkáme na vznik nějaké pan-evropské iniciativy,“ dodal Stypulkowski na dotaz E15 s tím, že ale případný roll-out aplikace by nemusel představovat tolik obtíží, jako dříve v Česku hojně kritizované spouštění podpory NFC plateb ve formě takzvaného SIM-centrického řešení, kdy klient banky musel mít jednak podporovaný typ mobilního telefonu, ale také správného operátora, který technologii podporoval.

Alternativu bezkontaktním platbám mobilem pomocí NFC technologie nyní představují takzvané tokenizované platby, kdy aplikace v mobilním telefonu pouze odkazuje při provedení platby na klientovu platební kartu formou anonymizovaného kódu. Tyto projekty české banky v současnosti pilotují, nejblíže ke spuštění je podle dřívějších informací Komerční banka. Air Bank ještě letos plánuje umožnit bezkontaktní výběry na svých bankomatech. Bankomaty hodlá vybavit bezkontaktními čtečkami, které budou v budoucnu spolupracovat rovněž s mobil s NFC.

Co je Blik
Blik je čistě polská alternativa platbám mobilním telefonem prostřednictvím technologie NFC, kterou vytvořily tamní Alior Bank, Bank Millennium, Bank Azchodni WBK, mBank, ING Bank a PKO Bank Polski. Uživatel k jejímu využívání však nepotřebuje mít vystavenou ani platební kartu, ani disponovat chytrým mobilem s NFC. Stačí mít nainstalovanou aplikaci mobilního bankovnictví své domovské banky, která je v programu zapojena. V té si může nechat vygenerovat šestimístný kód s dvouminutovou platností, kterým se u bankomatu/terminálu identifikuje. V rámci aplikace se mu pak obratem zobrazí výzva k potvrzení operace, kterou daným kódem inicioval – platbu/výběr/P2P převod prostředků.