Vědci se pokoušejí ovládnout blesky | E15.cz

Vědci se pokoušejí ovládnout blesky

blesk, ilustrační foto
blesk, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

nes

Share on Facebook Messenger
Francouzským vědcům se podařilo navigovat elektrický výboj. Podobně by mohli jednou dát směr i bleskům v atmosféře. Nabízí se myšlenka na novou generaci hromosvodů, píše server Sme.sk. Ale také na účinnou zbraň pro armádu; vezmete výkonný laser, namíříte ho na nějaké místo, zařízení spustíte a z bouřkových mraků přesně na váš cíl udeří silný blesk.

Prní krok k takovéto technologii učinili francouzský vědci, jimž se v armádní laboratoři nedaleko Toulouse podařilo „navigovať“ elektrický výboj. Nápad vytvořit pomocí laseru v atmosféře cestičku, ktorou se následně vydá blesk, je starý asi dvě desetiletí. Pred čtyřmi roky se týmu Andrého Mysyrowicze podle magazínu New Scientist podařilo pomocí laserových pulzů zvýšit elektrickou aktivitu v bouřkových mračnech. Blesk však vědci nevyvolali.

Nyní dokázali v laboratorních podmínkách elektrický výboj aspoň nasměrovat. Pomohli jim elektrody simulující blesk.

Mysyrowiczův tým z ENSTA ParisTech nyní plánuje další testy ve skutečných podmínkách. Vědci předpokládají, že budou potřebovat podstatně výkonnejší laser a musí vytvořit takové pulzy, které dokážou blesk nejen vytvořit, ale také přesně navést na určený cíl.

Autor: nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.