Většina aut starších než z roku 1997 nebude smět do emisích zón | E15.cz

Většina aut starších než z roku 1997 nebude smět do emisích zón

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obcím, které mohou a chtějí zavést na svém území nízkoemisní zóny, umožní vytěsnit z ulic hůře spalující vozy nařízení vlády připravované ministerstvem životního prostředí. Předpis poslaný do připomínkového řízení počítá s vydáváním plaket platných na celém území Česka, většina aut zaregistrovaných před rokem 1997 na ně nebude mít nárok. Plakety budou dokladovat příslušnost vozidla ke konkrétní emisní kategorii. Umožní vjezd do jakékoli obce, která na svém území nízkoemisní zónu vyhlásí.

Zájem o zavedení emisní zóny projevilo podle dnešního vydání deníku Dnes lázeňské město Klimkovice, v Praze možnost vytyčení zón posuzuje zvláštní pracovní skupina. Novinku po vzoru Německa zavedli do českého práva zákonodárci schválením novely zákona o ovzduší. Nařízení vlády pravidla dané zákonem upřesňuje. Po schválení nařízení budou moct obce vlastním nařízením stanovit, které emisní kategorie budou moct na jejich území vjíždět.

Zóny budou moct být podle zákona jen v oblastech se znečištěným ovzduším, které zároveň mohou motoristé objet po silnici stejné nebo vyšší třídy. Budou je moct zřizovat i radnice lázeňských měst.

Plaketa bude stát 150 korun, polovina výnosu z jejího prodeje půjde do obecních kas, druhá polovina bude sloužit na pokrytí výroby známek, kterou bude zajišťovat Státní fond životního prostředí. „Do budoucna se počítá se zakotvením kompatibilnosti českého a německého systému nízkoemisních zón a vzájemného uznávání emisních plaket,“ uvádí nařízení.

Podle stáří a emisních kategorií budou auta rozdělena do čtyř pásem, přičemž nejstarším s nejvyššími emisemi - zaregistrovaným před rokem 1997 - plakety vydávány nebudou, bude tak pro ně platit v obcích se zónami zákaz vjezdu. Kategorie dva až čtyři budou odstupňovány podle emisí. Odlišovat je bude barva - červená pro druhou kategorii, žlutá pro třetí a zelená pro čtvrtou. Platnost plaket bude neomezená. Aby nešlo plaketu přenášet, bude na ní zaznamenána registrační značka vozidla. Obce a další distributoři povedou evidenci vydaných plaket.

Rozdělení automobilů do emisních kategorií se má lišit podle toho, zda jde o vozidla se vznětovými, či zážehovými motory. Přísnější podmínky přitom budou platit pro vznětové motory, především s ohledem na emise jemného prachu, které patří k neproblematičtějším znečišťujícím látkám ve vztahu k překračování emisních limitů. Elektromobily, hybridní auta nebo vozy používající jako palivo bioplyn a bioethanol budou mít automaticky nárok na zelenou plaketu. Motorky zaregistrované před rokem 1993 budou spadat do první kategorie, mladší automaticky do čtvrté.

Způsob zařazení vozidel do emisních kategorií se vznětovými motory:

Mezní hodnoty emisí První zápis vozidla kategorie M1 nebo N1 do registru silničních vozidel
Emisní kategorie 1 vozidla splňující mezní hodnoty emisí EURO 1 a horší před 1. lednem 1997
Emisní kategorie 2 vozidla splňující mezní hodnoty emisí EURO 2 nebo EURO 1 s dodatečnou instalací filtru pevných částic od 1. ledna 1997 do 31. prosince 2000
Emisní kategorie 3 vozidla splňující mezní hodnoty emisí EURO 3 nebo EURO 2 s dodatečnou instalací filtru pevných částic od 1. ledna 2001 do 31. prosince 2005
Emisní kategorie 4 vozidla splňující mezní hodnoty emisí EURO 4 a lepší nebo EURO 3 s dodatečnou instalací filtru pevných částic od 1. ledna 2006

Zdroj: návrh nařízení vlády ve vládní elektronické knihovně

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video