Video vyzývá k útoku na Facebook. Jde-li o Anonymous, není jasné | E15.cz

Video vyzývá k útoku na Facebook. Jde-li o Anonymous, není jasné

Facebook
Facebook
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Video hlásící se k hackerskému sdružení Anonymous vyzývá k útoku na sociální síť Facebook. Hlas na nahrávce žádá uživatele internetu, aby se připojili k útoku 28. ledna o půlnoci amerického východního času (v 6. hodin středoevropského). Hackeři ale na twitterovém účtu @AnonOps zprávy o chystaném útoku popřeli, napsal server PCmag.

Hlas na nahrávce oznamuje, že útok proti Facebooku bude „největším internetovým protestem a první oficiální kybernetickou válkou“. Útok podle nahrávky souvisí s návrhy amerických zákonů proti intertnetovému pirátství SOPA a PIPA, proti kterým minulý týden protestovala encyklopedie Wikipedia jednodenním odpojením své anglické verze. PCmag nicméně připomíná, že Facebook tyto zákony kritizoval, byť později než jiné internetové firmy.

Nahrávka také odmítá názor, že Facebook je příliš velký, než aby ho mohl nějaký útok vyřadit z provozu. „Je sice pravda, že Facebook má nejméně 60 tisíc serverů, stále je ale možné ho položit,“ tvrdí hlas.

Podle něj se k útoku připojí statisíce lidí. Sympatizantům mluvčí popisuje, jak se do akce zapojit tím, že si stáhnou program LOIC (Low Orbit Ion Cannon). Ten hackeři užívají k zahlcení napadených serverů, které se pak musejí odpojit.

Známý twitterovský účet Anonymous přípravu útoku popřel

Sdružení Anonymous ale ze svého účtu na Twitteru, který užívalo k dřívějším vyjádřením, přípravu útoku na Facebook popřelo. „Musíme znovu říct, že nenapadneme Facebook. Je to další lež masmédií,“ uvedli hackeři.

Představitelé Facebooku mezitím pro server CNet oznámili, že jsou připraveni na jakýkoli hackerský útok, ať už ze strany Anonymous, nebo někoho jiného. „Facebook byl vždy odhodlán chránit informace svých zákazníků a bude nadále inovovat a pracovat na obraně těchto dat,“ uvedl zástupce společnosti.

Facebook měl být podle hrozeb napaden už loni

O možném útoku hackerů na Facebook se mluvilo i loni na podzim. Na YouTube se objevilo video, v němž mluvčí hlásící se k Anonymous mluvil o chystaném útoku na tuto sociální síť k 5. listopadu. Nakonec ale hackeři Facebook nenapadli.

Sdružení Anonymous tento měsíc vyřadilo z provozu stránky amerického ministerstva spravedlnosti, FBI či filmových a hudebních studií v reakci na americké nařízení uzavřít server pro sdílení souborů megaupload. O víkendu pak hackeři napadli také stránky kanceláře francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho či weby důležitých polských úřadů.

V minulosti Anonymous útočili například na weby finančních společnosti Visa, MasterCard či PayPal nebo na scientologickou církev.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video