Vinoterapie aneb Ve víně je zdraví | e15.cz

Vinoterapie aneb Ve víně je zdraví

Vinné lázně Château Smith Haut Lafitte
Vinné lázně Château Smith Haut Lafitte
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Pavla Kurková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sauvignon masáž, Merlot zábal, Cabernet gommage… Takové menu vám naservíruje jihozápadní Francie. V kolébce vinoterapie se totiž můžete v červeném moku i vykoupat.

První myšlenka bleskla před jednadvaceti lety v hlavě profesora Josepha Vercauterena, předního světového odborníka na výzkum polyfenolů (chemických sloučenin obsažených v rostlinách). Při prohlídce zelených vinic v Martillacu profesor Farmaceutické fakulty v Montpellier poznamenal, že by místní réva mohla sloužit k léčebným účelům.

Nápad zcela uchvátil Mathilde Bertrandovou, dceru majitelů zámku Château Smith Haut Lafitte. Spolu se svým manželem Thomasem zde během šesti let vybudovala první vinné lázně na světě. Terapie prostřednictvím hroznových jader, vinných listů a plodů se v zemi galského kohouta stala hitem doslova přes noc a od roku 1999 se úspěšně šíří USA, Španělskem a Itálií.

In vino sanitas

Sedmnáct kilometrů od Bordeaux nastává opojení pro tělo i mysl. Na vinici vybudované před sedmi sty lety zrají na 67 hektarech produkty přírodní medicíny. Hlavní sezona začíná na podzim, kdy třináct tisíc keřů révy obtěžkají šťavnaté plody. Právě v této době si můžete dopřát masáž čerstvými hrozny.

Masérka jednotlivé kuličky rozmáčkne přímo na vaší pokožce a jemně rozetře ovoce po celém těle. Lázně však mají celoroční provoz, a tak musí personál připravit do zásoby i další přípravky pro jednotlivé procedury. Jedním z nich je i sušený extrakt z hroznů, červenofialový prášek, který se s esenciálními oleji přidává do minerálních koupelí, nebo olej z hroznových jader.

Víno Château Smith Haut LafitteAutor: Profimedia.cz

„Při zpracování vinných hroznů se jadýrka obvykle stávají odpadním produktem. My je však čistíme, vysoušíme, rozmělňujeme a pak z nich zastudena lisujeme olej na masáže. Na jeden litr oleje spotřebujeme zhruba padesát kilogramů jader. Zrníčka také kombinujeme s medem a hnědým cukrem a vytváříme tak směs na peeling,“ vysvětluje celý postup Mathilde.

Kromě wellnessových procedur vytváří sympatická hnědovláska i vlastní organickou kosmetiku, plnou omlazujících účinků révy. „Podepsali jsme smlouvu s Farmaceutickou fakultou v Bordeaux a založili vlastní výzkumný tým. V révě je ukryto ještě mnoho tajemství, která chceme objevit,“ nadšeně dodává zakladatelka vinoterapie.

Článek vyšel v časopisu Lidé a Země

Autor: Pavla Kurková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video