Vlna veder zasáhla Česko, padl absolutní teplotní rekord | E15.cz

Vlna veder zasáhla Česko, padl absolutní teplotní rekord

Lidé ve vedrech uvítají jakoukoli možnost ochlasení
Lidé ve vedrech uvítají jakoukoli možnost ochlasení
• 
ZDROJ: 7 Tomas Kubelka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Dobřichovicích v okrese Praha-západ dnes padl absolutní český teplotní rekord, naměřili tu 40,4 stupně Celsia. Dosavadní maximum bylo 40,2 stupně, naměřili ho 27. července 1983 v Praze-Uhříněvsi. Překonáno může být i maximum z pražského Klementina, kde pro dnešní datum evidují nejvyšší teplotu 34,6 stupně z roku 1943.

„Teplotní rekordy zatím padly na více než polovině stanic,“ řekla pracovnice Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Například v Dobřichovicích byl o 4,8 stupně překonán 12 let starý rekord. Řež u Prahy hlásí rovnou čtyřicítku, rekordních 39,3 stupně dnes měli i v Kopistech na Litoměřicku. Původní rekord z roku 2000 byl 35,9 stupně. V okrese Litoměřice vystoupala rtuť na 39,1 stupně také v Doksanech, kde byl z roku 2000 dosavadní rekord 36,2 stupně. Pražská Libuš naměřila 38,8 stupně.

Pro dnešní den hlásí pražské Klementinum, kde se měří teplota už od roku 1775, maximum 34,6 stupně z roku 1943. Dnes ve 14:00 hodin tu pozorovatelé naměřili 34 stupně, do večera tak může rekord ještě padnout.

Mimořádná vedra panující v těchto dnech jsou způsobena přílivem tropického vzduchu z Maroka a Pyrenejského poloostrova. Třicítky očekávají meteorologové ještě v úterý a v pátek, zbytek týdne by se měla denní maxima pohybovat do 28 stupňů. Horké počasí doplní místy bouřky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video