Výdaje do internetové reklamy loni přesáhly 30 miliard eur | E15.cz

Výdaje do internetové reklamy loni přesáhly 30 miliard eur

Připojení na internet
Připojení na internet
• 
ZDROJ: archiv

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Evropě loni stouply výdaje do internetové reklamy v Evropě o 11,8 procenta na 30,7 miliardy eur. Z pohledu mediálních investic je on-line inzerce druhou nejvyužívanější po televizi, která činila 33,5 miliardy eur. Vyplývá to z výzkumu AdEx Benchmark od IAB Europe, která sleduje digitální trh ve většině evropských zemí.

Internetová reklama loni podle studie rostla dvouciferným tempem již pátý rok v řadě. Je tak nejdynamičtější formou inzerce a překonává také růst celoevropského HDP, uvádí závěrečná zpráva AdEx Benchmark, kterou v Česku představilo Sdružení pro internetový rozvoj.

Největší kategorií z hlediska on-line reklamy zůstává reklama ve vyhledávání, a to 14,8 miliardy eur. Vysokou dynamiku vykazuje bannerová inzerce, která vykázala 10,9 miliardy eur, hlavně díky zvýšenému zájmu o videoreklamu, sociální média a takzvané programatické obchodování na rozvinutých trzích. Stále využívanější je i reklama v mobilních zařízeních, která nyní představuje 18procentní podíl na celkových výdajích.

Silnější růst on-line inzerce ve střední Evropě

Zpráva poukázala na specifika v jednotlivých zemích a regionech. Západní Evropa má ve srovnání s východními státy obecně silnější postavení internetu, větší podíl reklamy ve vyhledávání a rozvinutější programatické obchodování. Region střední a východní Evropy pak vykazuje silnější růst on-line inzerce, což je ovlivněno i rozšiřováním a zkvalitňováním internetového připojení.

Nejvyšší výdaje do internetové reklamy na hlavu jsou podle statistik v Británii, skandinávských zemích, Nizozemsku, Švýcarsku a Německu. Česko je s 34 eury na obyvatele a rok blízko evropskému průměru (42 euro).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video