Z policistů budou „filmaři“ | E15.cz

Z policistů budou „filmaři“

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obvodní policisté v Kolíně nafasují nahrávací zařízení.

Stěžovat si na chování policistů bude odteď těžší. Alespoň v Kolíně. Ti z tamního obvodního oddělení totiž získali nového pomocníka. Malou minikameru, díky níž zaznamenají průběh svého jednání s lidmi.

Vedení policie si od techniky slibuje, že pomůže řešit sporné případy. „Jde o pilotní projekt, který je zaměřený zejména na odstraňování korupce. A také prověří, jak se policisté chovají při zásazích,“ řekl šéf středočeských policistů Václav Kučera.

Na pozoru se však musí mít i člověk, s nímž policisté budou mluvit. „Takový záznam je možné využít jako důkazní materiál například u soudu,“ řekl právník Libor Buchta.

Malá krabička, ne větší než obal na žvýkačky, umístěná na uniformě, nahraje průběh rozhovoru. Hlas i obraz. Policista však musí „protistranu“ vždy upozornit na to, že z jednání pořídí záznam.

Ten se pak bude tři roky archivovat. Může se použít i jako důkazní materiál, například u soudu. Pokud to bude potřeba.

„Nakládání s takovými údaji je pokaždé choulostivé. Ale obecně je praxe taková, že se podobné věci použít mohou, ale jen pro služební účely. Dalo by se to přirovnat ke kameře, která zachytí auto jedoucí na červenou. Člověk také musí být dopředu upozorněn, že jej někdo nahrává, aby pak takový důkaz měl váhu,“ řekl právník Buchta.

S tím kolínští policisté počítají. „Samozřejmě před začátkem jednání upozorníme, že si rozhovor nahrajeme,“ uvedla kolínská policejní mluvčí Petra Čimová.

Souhlas lidí policisté mít nemusejí. „Nikdy však přístroj nebudeme používat skrytě,“ řekl šéf středočeských policistů Václav Kučera.

Strážci zákona mohou pomocí kamery dokázat protiprávní jednání. Zároveň ji použijí i pro vnitřní potřeby policistů. Pokud jim dorazí na stůl stížnost na jednání hlídky, nadřízení si mohou prohlédnout, jak to v reálu vypadalo.

Zkušenosti se záznamy mají kladenští strážníci (na snímku). „Používáme ho, když lidé začnou být agresivní či nám nadávají. Většina z nich se zklidní a začne mluvit normálně. Tam, kde to nepomůže, pak máme jistotu, že pokud si bude někdo stěžovat, máme o jeho chování důkaz,“ řekl velitel kladenských strážníků Milan Krupka.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video