Zahrada ve zbrani bravurně oživuje husitskou mytologii | E15.cz

Zahrada ve zbrani bravurně oživuje husitskou mytologii

Zahrada ve zbrani a jiné příběhy
Zahrada ve zbrani a jiné příběhy
• 
ZDROJ: Repro E15

Vojtěch Čepelák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přes současný rozkvět domácího historického komiksu naše dějiny zatím paradoxně nejlépe zvládají ve Francii. Po legionářské Svobodě! přichází oceňovaný David B., aby stáhl Jana Žižku z Trocnova doslova i metaforicky z kůže. A to skrze optiku středověkého myšlení a umění.

Komiks Zahrada ve zbrani nabízí podobný emocionální vhled do světa, kde lidé žili a vnímali naprosto jinak než dnes, jako již klasická, mnohonásobně rozsáhlejší historická studie Podzim středověku Johana Huizingy. Přitom ale zůstává skvělým kusem umění po příběhové i kresební stránce.

Kniha obsahuje tři příběhy. V jednom zobrazuje vzestup a pád sekty adamitů a jejich střet s Žižkou.

V dalším dojde na posmrtné eskapády slavného vojevůdce, respektive bubnu vzniklého z jeho stažené kůže. Poslední příběh je časově i místně zcela odtržen a posunut na Arabský poloostrov, kde se chalífa Hárún ar-Rašíd musí vypořádat se Zahaleným prorokem a jeho lidskými i nelidskými armádami.

I když by všechny příběhy mohly být čteny jako střetávání s radikálními náboženskými vizemi a jejich stoupenci nebo jako historicko-válečná vyprávění, David B. nabízí mnohem jemnější přístup. Ostatně krom pirátského příběhu pro děti Král Špunt to byl právě on, kdo u nás poprvé proslavil žánr autobiografického komiksu svou ságou Padoucnice. Už zde ukázal, že umí excelentně spojit běžný život s mytickým, fantaskním světem, jak také činí i magický realismus. Ve středověkých kulisách, kde dnešní rozdělování na hmatatelnou skutečnost a abstraktní fikci dosud neexistovalo, tohoto nadání využil ještě lépe.

Zahrada ve zbrani a jiné příběhyAutor: Repro E15

Zahrada ve zbrani je tak vyprávěna stylem, jakým by na tehdejší události nahlíželi jejich aktéři. Je plná umučených padlých vstávajících z hrobů, božích zjevení, kráčejících stromů a vizí Ráje. Krvavé okamžiky střídají poklidné pasáže, které ukazují magické myšlení doby tím nejlepším způsobem – mystickou diskuzí o tváři Zahaleného proroka či Žižkovou výpravou k počátku Stvoření. David B. své postavy nesoudí a ukazuje krásu a krutost doby i jejího náboženského cítění. Na působivosti a přístupnosti příběhům silně přidává i sama kresba, která si bere mnohé z vizuality středověkého umění a dotváří tak dokonalou iluzi uplynulého světa.

David B.: Zahrada ve zbrani a jiné příběhy
Nakladatelství: Baobab, 2015
Překlad: Hana Zahradníčková
Hodnocení: 90 %

Autor: Vojtěch Čepelák

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video