Závodění jde stranou, přednější je táta | e15.cz

Závodění jde stranou, přednější je táta

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Automobilový závodník Lumír Firla letos dojel v seriálu sprintrallye na konečném sedmém místě. Příští sezona je ale v ohrožení.

Automobilový závodník Lumír Firla mladší má za sebou další sezonu v seriálu sprintrallye. Z devíti závodů tři nedojel. Jednou kvůli havárii a dvakrát kvůli poruše na voze. Ve zbylých závodech pak se svým Mitsubishi Lancer Evo 7 ukazoval, co dokáže, a v celkovém hodnocení obsadil sedmou pozici. „Na to, že máme staré auto, jsem se sezonou nadmíru spokojený. V obrovské konkurenci aut a závodníků je sedmé místo výborné. Tohle umístění je pro nás, jako bychom celý seriál vyhráli. V sezoně jsme jezdili rychleji než jezdci na daleko lepších autech,“ uvedl Firla. Jediné, co ho na sezoně mrzí, byl závod v Kopné. Tam závodník z Orlové havaroval. „Byla to moje chyba. Vylétli jsme z trati, skočili do pole a už jsme se z něho nevyhrabali. Nejraději bych si v tu chvíli nafackoval,“ vzpomínal Firla.

Sprintrallye ovládl Roman Kresta

Firla se svým spolujezdcem Pavlem Dreslerem do posledního závodu bojovali o stupně vítězů v kategorii N4. Celou sezonu se drželi okolo třetího místa. Bohužel poslední závod všechno zhatil. „Ve Vsetíně jsme dojeli dvanáctí, a třetí místo nám tím o kousek uteklo. Přesto jsme spokojení,“ popsal Firla.
Letošní ročník vyhrál zkušený Roman Kresta, který má zkušenosti i ze seriálu mistrovství světa. „Roman je skvělý závodník, který si zaslouží obdiv. Vždyť jezdil i seriál mistrovství světa. Bylo zajímavé s ním soutěžit. Ukázal ohromné zkušenosti. Ve dne nám ujel třeba jen o osm sekund, ale v noci byl rychlejší i o půl minuty. Že bych si měl ale sednout na zadek z velkého jména, tak to ne,“ řekl Firla.
Čtyřiatřicetiletý Orlovan jezdil kromě seriálu ve sprintrallye i okruhové závody v týmu Duck racing Petra Kačírka. „S Petrem se dobře známe. Má tři okruhové vozy BMW. A když mám čas, tak s jedním z nich jezdím. Letos jsem jel čtyři závody. Bylo to takové zpestření sezony,“ sdělil Firla.
Kačírek se letos naopak zapojil do sprintrallye, které je Firlovou doménou. „Petr se se mnou vloni svezl na místě spolujezdce, a rallye ho tak uchvátilo, že si pořídil Subaru Impreza a letos odjel první závody. Okruhové závody ale pro něho zůstanou na prvním místě,“ řekl Firla.

Začínal ve formuli. Rallye zvítězilo

Firla začínal jako formulový jezdec. Postupem času ale zjišťoval, že okruhové závody v Česku upadají. „Rallye je pro mě prioritou. Okruhové závody nejsou, co bývaly. Na okruhu jezdí dohromady auta s různým obsahem motoru a kolikrát to není o schopnostech řidiče, ale o schopnostech auta. Na dráhu přijede nějaký borec, který má silné auto. Všechny předjede o pět kol a pak slaví,“ pověděl Firla. Sympatický závodník se k rychlým autům dostal přes svého otce Lumíra, bývalého úspěšného okruhového jezdce. Ten stál v posledních sezonách v čele závodní stáje, ve které jezdí jeho syn. Jak ale bude vypadat příští sezona, zatím nikdo neví. „Musím přiznat, že tohle teď neřeším. V současnosti mám tátu v nemocnici a zajímá mě jenom to, aby byl zdravý. Díky němu jsem začal závodit, on je hnací motor stáje. Vždycky spoustu věcí zařídí. Je manažerem týmu, staral se o peníze. Já jsem zařizoval jen servis, abychom se měli jak dopravit na závody a podobně. Co teď bude, skutečně nevím. Klidně se může stát, že se závoděním třeba skončím,“ prohlásil Firla.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video