Mobil nejen jako peněženka

Nová NFC technologie má oporu v systému Android, což jí pomůže prosadit se na trhu

Myšlenka pohodlného placení mobilním telefonem už díky technologii NFC (Near Field Communication) není pouze hudbou budoucnosti. V zahraničí se stává běžnou denní realitou a pilotní programy jejího využití začínají vznikat i v České republice. Slibný nástup projektu „mobilní peněženky“ však nemusí ve finále znamenat masivní rozšíření technologií NFC do mobilních telefonů stejně, jak je tomu například u standardů Bluetooth nebo Wi-Fi. V čem jsou tedy silné stránky NFC, které by jí měly zajistit zářivou budoucnost?
Když jsem zmínil technologii Bluetooth, je nutné si uvědomit, že ani ona by se nejspíše ve své době hromadně nerozšířila bez intenzivní obchodní a marketingové podpory společnosti Ericsson. V tomto směru si mohou fanoušci NFC technologií gratulovat, všechny dostupné NFC funkce budou plně integrovány a podporovány dynamicky se rozvíjejícím operačním systémem Android pro mobilní zařízení. Tato podpora silného subjektu je ve chvíli, kdy obchodníci váhají s investicemi do NFC terminálů z důvodů malého rozšíření technologie v mobilních telefonech, velmi důležitá. Záštita globálního hráče má svůj význam i při přesvědčování peněžních ústavů, aby na NFC vlak „naskočily“ a nebály se nejisté budoucnosti celého projektu. Doba je pro NFC také příznivá. Díky rozšíření 3G sítí mají lidé rychlé internetové připojení v mobilech a tabletech k dispozici 24 hodin denně a potvrzení plateb u jejich mobilního operátora či bankovního ústavu je otázkou sekund. NFC technologie se ale nemusí využívat pouze k platbám. Pouhým dotykem dvou správně vybavených telefonů mezi nimi můžete sdílet multimediální obsah. A například přiložením mobilního telefonu k NFC čipu na etiketě zboží se o něm můžete dozvědět více informací. A pokud by snad někdo ještě stále o světlých zítřcích NFC technologie pochyboval, je tu ještě její využití v bohatém reklamním a herním průmyslu.
Z výše uvedeného soudím, že úspěchu NFC technologií nic nebrání a že se již brzy stanou stejně samozřejmou věcí jako platba kreditní kartou. Osobně se tak nemůžu dočkat budoucnosti, kdy v obchodě nebudeme muset zboží ani vykládat na pult. U kasy pouze přiložíme ke čtečce svůj mobilní telefon, o zbytek se postará NFC a další technologie.