Slovenská ekonomika dosud překvapivě zdatně odolává zvýšené inflaci

Slovensko

Slovensko Zdroj: Profimedia

Slovenská ekonomika zatím překonává očekávání ekonomů. Revize dat HDP na začátku letošního roku odhalila, že loni slovenské hospodářství vzrostlo o solidních 1,6 procenta namísto původně uváděných a daleko skromnějších 1,1 procenta, a to navzdory tomu, že ekonomiku sužovala jedna z nejvyšších inflací v EU. Mezičtvrtletní růst v letošním prvním čtvrtletí navázal na sílu v těch předcházejících a dosáhl silných 0,7 procenta.

Letos podle konsenzu analytického oddělení Komerční banky slovenská ekonomika svůj výkon ještě navýší – s kolegy předpokládáme, že růst zrychlí na 2,3 procenta. Podobně to vidí i analytický konsenzus, který na začátku května činil 1,9 procenta. Nicméně překvapivě silný výkon na začátku roku by mohl volat po přehodnocení odhadů směrem nahoru.

Svižné tempo růstu slovenské ekonomiky kolem 0,4 až 0,5 procenta by ve zbytku roku mělo pokračovat. Zopakování, nebo dokonce zrychlení růstové dynamiky oproti prvnímu čtvrtletí je tak nepravděpodobné. Oproti loňsku dojde k obměně růstového pohonu tamní ekonomiky. Na rozdíl od silného čistého vývozu, který táhl hlavně export rozpracovaných výrobků díky obnovenému fungování dodavatelských řetězců, bude novou hnací silou Slovenska domácí poptávka.

Ta se může opět spolehnout na prostředky z fondů EU, byť oproti loňsku v daleko menší míře. Probíhající rozepře s EU nad změnou právního řádu a vysoké schodky veřejných financí ovšem mohou vést k tomu, že Slovensko o tento strategicky důležitý růstový podnět zčásti přijde. Domácnosti by měly dále těžit ze solidního mzdového růstu, který vloni dosáhl v průměru 9,6 procenta. Letos by sice měl zpomalit na 7,0 procenta, což vzhledem k daleko menšímu růstu cen výrazně zvýší kupní sílu domácností.

Oživení spotřebitelské poptávky také znamená trvalejší tlak na růst cen. I proto letos inflace zřejmě zůstane nad dvouprocentním cílem, přestože vláda pro tento rok na vrub zhoršení veřejných financí zmrazila ceny energií. Až tato opatření odezní, ceny energií v příštím roce prudce vzrostou, což opět zabrání inflaci dosáhnout dvouprocentní mety. Navzdory tomu, že nestrefí inflační cíl, by slovenská ekonomika měla pokračovat v poměrně silném růstu, jak už to dokázala loni.

Autor je ekonom Komerční banky