Glosa: Čím se Babiš chlubí? | E15.cz

Glosa: Čím se Babiš chlubí?

Zleva ministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka, vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr obrany Martin Stropnický na schůzi Sněmovny.
Zleva ministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka, vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr obrany Martin Stropnický na schůzi Sněmovny.
• 

Jana Havligerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český stát loni hospodařil s nejnižším schodkem od roku 2008. A ministr financí se chlubí, jak že nám to všechno pěkně šlape. Dosažený výsledek může potěšit, jenže s vládou, v níž Andrej Babiš zasedá, má pramálo společného.

Nižší než očekávané výdaje zejména na sociální dávky nebo úroky jsou sice chvályhodné, ale nejsou zásluhou současných ministrů, nýbrž příznivější makroekonomické situace.

Pokud jde o Sobotkův kabinet a jeho „fiskální“ hodnocení, musíme se dívat do budoucna. Takový pohled ovšem optimismus, jímž hýří šéf státní pokladny, zdaleka nebudí. Letos má stát hospodařit se schodkem sto miliard korun, celkový deficit vládního sektoru by se z loňských 1,4 procenta HDP měl prohloubit na 2,5 procenta.

Znamená to jediné – snaha o stabilizaci zadlužení státu skončila, veřejný dluh se vrací k růstu. Suma sumárum, chlubit se zatím opravdu není čím.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.