Jan Stuchlík: Vrtěti psem | E15.cz

Jan Stuchlík: Vrtěti psem

Alena Vitásková
Alena Vitásková
• 
ZDROJ: ctk

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jedno se předsedkyni Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové upřít nedá. Spolu se svým PR týmem dokáže mistrně rozehrát politické hry. Daří se jí to také v případě nové podoby regulovaných cen elektřiny. Považme tu absurditu. Dva roky se pod jejím vedením rodí nový tarifní systém. Tarify jsou hotové. Vitásková se vrátí z dovolené a nabitá novou energií oznámí, že nová pravidla jsou špatná. Sice rozdělují náklady na dráty mezi spotřebitele spravedlivě, ale proto jsou nespravedlivá.

Kutilové a cirkulárkáři zaplatí více. Za ně je třeba bojovat. Za sociální smír se Vitásková bude bít. Udička je nahozená. Ministr průmyslu Jan Mládek i premiér Bohuslav Sobotka se chytají a křičí: „Nové tarify musí být sociálně spravedlivé.“ Hlavně aby se na správnou stranu postavili dřív, než se boje o občanské blaho chopí babišovci. A tak se rodí nevídané referendum o ryze odborném problému.

Nikdo se neptá, jak je možné, že šéfka úřadu, která má zařídit, aby regulace byla kvalitně připravená, zdůvodněná a podložená, vstupuje na scénu jako deus ex machina. Tváří se jako veřejný arbitr práce svých podřízených. Jako by za jejich práci nezodpovídala. Opět se chová jako politik, i když má být odborným úředníkem a kvalitním manažerem. Jen aby si vyrobila pár spojenců na dobu, kdy se pod ní zase bude třást předsednická židle.

Čtěte také zápisníky dalších redaktorů E15:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video