Vystoupení z EU by byla pro Česko kardinální hloupost | e15.cz

Vystoupení z EU by byla pro Česko kardinální hloupost

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

Reflex, Jana Bendová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko není jako Velká Británie silnou zemí, která svůj vliv neztratí ani v případě vystoupení z EU. Nejsme bohatí jako Švýcaři. Nemáme ropu jako Norové.

Z Evropské unie rozhodně (dvakrát podtrženo) vystupovat nechci. To je moje jasná volba v - naštěstí virtuální - . Britové, kteří zakrátko budou hlasovat doopravdy, jsou na tom úplně jinak než my tady mezi kopci uprostřed kontinentu. Vlastně je to stejné jako v manželství: moudrý člověk z něj také neutíká jen proto, že všechno neklape podle něj a občas to mezi „členy“ i drhne. reklama*

Žít v manželství i v Unii je stokrát výhodnější, lepší a příjemnější než být single (nebo kůl v plotě?). Jenže oboje je třeba si odpracovat, přičinit se, nic nespadne z nebe, nic nezařídí jen ten druhý.

Když už jsem u toho manželství. Arabové mají takové trefné přísloví: Manželství je jako obléhaná pevnost, kdo je venku, chce dovnitř a kdo je uvnitř, chce ven. S Evropskou unií je to dost podobné. Ale ať si svůj život v „pevnosti“ obracím, jak obracím, žít v manželství i v Unii je stokrát výhodnější, lepší a příjemnější než být single (nebo kůl v plotě?). Jenže oboje je třeba si odpracovat, přičinit se, nic nespadne z nebe, nic nezařídí jen ten druhý.

Česko není jako Velká Británie silnou zemí, která svůj vliv neztratí ani v případě vystoupení z EU. Nejsme bohatí jako Švýcaři. Nemáme ropu jako Norové. Nejsme velcí jako Němci. Zato máme zatraceně blízko Putinovo Rusko. Kdybychom čistě teoreticky z klubu vystoupili, náš hlas bude na mezinárodním hřišti připomínat pípání ptáčka. To za prvé. Ekonomicky si také nepolepšíme, jsme s Unií příliš svázáni a na ní závislí. To za druhé. A za třetí? On ten svobodný pohyb, který si užíváme třeba jen o dovolené, je přece také něco úžasného.

Přečtěte si celý komentář Jany Bendové na Reflex.cz

Autor: Reflex, Jana Bendová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery