Analytička: Egypt čeká, co udělá armáda | E15.cz

Analytička: Egypt čeká, co udělá armáda

David Klimeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Egyptské volby probíhají nezvykle klidně. Otázka je, jestli jejich výsledky bude respektovat armáda, komentuje z Egypta včera započatou druhou fázi voleb arabistka a analytička Asociace pro mezinárodní otázky Zora Hesová.

* E15: Proč Egypt přešel od jednoduché jednokolové volby z Mubarakovy éry k mixu proporčního a většinového systému, který se táhne od listopadu až do ledna?

Proporční systém požadovaly politické strany proto, aby omezily vliv starých struktur, takzvaných fulúl, místních vlivných mužů Mubarakovy éry, a aby umožnily politickou změnu. Podařilo se jim systém uplatnit pro dvě třetiny křesel.

* E15: Budou podle vás všechny strany po lednovém konci voleb výsledky respektovat?

Volby probíhají nezvykle klidně. Strany výsledky respektovat budou, už teď však probíhají jednání o tom, zda je bude respektovat armáda, umožní parlamentu zvolit si vládu a členy komise, která má napsat ústavu.

* E15: Jak se vlastně v Egyptě volí? V Káhiře je asi možné dělat kampaň se vším všudy, ale co mimo města mezi negramotnými?

Kampaň probíhá všude, i v menších městech – prostřednictvím plakátů, stánků na ulicích a v médiích. Především velké strany – islamistické – byly vidět na ulici. Velká kampaň jako v Tunisku neproběhla, přípravná doba byla velmi krátká.

* E15: Jaký máte názor na vítězící Stranu svobody a spravedlnosti stvořenou Muslimským bratrstvem? Je to – jak se na Západě často píše – islámská obdoba evropských křesťanských demokracií, nebo nevypočitatelná islamistická síla, neslučitelná s evropskými požadavky na základní lidská práva?

Ani jedno. Strana se teprve formuje, zaujímá rozumné a pragmatické postoje, teprve po volbách se však ukáže, s kým vytvoří koalici, jak se postaví k armádě a k ústavě. Egypt se nachází v prvním roce demokracie, ani jedna z nových velkých stran před rokem neexistovala a nikdo ještě neví, jak bude nový systém fungovat. Teprve stabilita systému umožní vývoj k běžné konzervativní straně.

* E15: Promluví podle vás nějak do budoucí vlády liberálové z Egyptského bloku? Mohou se stát v islámském Egyptě potřebnou modernizační silou, nebo je to jen zbožné přání Západu?

Liberálové v Egyptě se obávají zvláště vlivu salafistů ze strany Núr, která získala v první fázi čtvrtinu hlasů. Přestože není pravděpodobné, že by byli součástí nějaké budoucí vládní koalice, jejich vliv a populistický efekt se může přelít i do středové politiky Strany svobody a spravedlnosti.

* E15: Co nyní Egypt od Západu nejvíce potřebuje? Peníze, obchodní dohody, tlak na dodržování lidských práv, nebo prostě jen klid na postupnou transformaci v demokratičtější režim?

To je obtížná otázka. Evropa by měla být důsledná v kritizování porušování lidských práv, i ze strany armády; měla by být v kontaktu a diskutovat se všemi stranami, od armády po islamisty a kromě obchodních styků by měla využívat své „soft power“ v oblastech podpory transformace, občanské společnosti, ekologie, vzdělávání a tak dále.

Autor: David Klimeš

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video