Bohumil Doležal: Zklamání z volebních výsledků bude obrovské | E15.cz

Bohumil Doležal: Zklamání z volebních výsledků bude obrovské

Politolog Bohumil Doležal
Politolog Bohumil Doležal
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jedinou možností, jak čelit sílícímu vlivu prezidenta Miloše Zemana, je spojení stran hlásících se k parlamentní demokracii, říká politolog Bohumil Doležal. Něco takového ale podle něho asi nenastane, protože ODS a TOP 09 nedokážou s ČSSD nalézt společnou řeč.

„Nejpravděpodobnější je vznik jakéhosi neformálního souručenství, do něhož budou patřit Haškova ČSSD, komunisté a možná i Babišovo ANO. V každém případě se socialistům takové vládnutí začne brzy zajídat. Tentokrát to budou mít opravdu těžké,“ říká.

E15: Podle exprezidenta Václava Klause nás čekají „mezivolby“, které nenastolují žádná podstatná témata. Souhlasíte?

Asi tak z jedné čtvrtiny. Zda a kdy se uskuteční nějaké další volby, si ale vůbec netroufám odhadovat. Jisté je, že tyto volby nic nerozhodnou, přesněji řečeno už nic nerozhodnou. Budou potvrzením toho, co se tady od ledna stalo. Mám na mysli výsledek přímé volby prezidenta republiky, který má silný mandát od voličů. Dále pád vlády způsobený protikorupční vlnou a najmenování vlády nové podle vlastního gusta Miloše Zemana. Ta nezískala podporu Poslanecké sněmovny a vládne pomocí zákonných opatření, přičemž se opírá o většinu ČSSD, KSČM a SPOZ v Senátu.

Po volbách nás v lepším případě čeká stejný chaos, jaký byl na politické scéně dosud. Horší a podle mne mnohem reálnější prognóza je ta, že v kombinaci s chaosem nastane velmi výrazný posun k nedemokratickému způsobu vládnutí

E15: To znamená, že ani nová dolní komora nebude schopna mocenskému posunu Zemanovy pozice čelit.

Od ledna se způsob vládnutí posunul od parlamentního k autokratickému. Nadcházející volby to nemohou nijak zbrzdit. Jedinou představitelnou možností je, že by se daly dohromady strany hlásící se k parlamentní demokracii, tedy ČSSD, ODS, TOP 09. Ty ale tuto příležitost promeškaly už v létě. Navíc se od této varianty sociální a občanští demokraté tvrdě distancují, místo aby vůči sobě byli vstřícnější. Po volbách nás v lepším případě čeká stejný chaos, jaký byl na politické scéně dosud. Horší a podle mne mnohem reálnější prognóza je ta, že v kombinaci s chaosem nastane velmi výrazný posun k nedemokratickému způsobu vládnutí.

E15: Chcete naznačit, že nás čeká nějaká nová totalita?

To je nesmysl. Ujišťuji ale, že bude bohatě stačit, když to tady bude o fous lepší než v současném Rusku.

E15: Odhadnete povolební uspořádání?

Nejpravděpodobnější je vznik jakéhosi neformálního souručenství, ne koalice, do něhož budou patřit Haškova ČSSD, komunisté a možná i Babišovo ANO. Taková formace by existovala v souladu s prezidentem. I když to bude vratké uskupení, dokáže se shodnout daleko spíš než v minulosti ČSSD, ODS a TOP 09, bude mít ústavní většinu v obou parlamentních komorách a prosadí všechno, na co si vzpomene. Zároveň podle několika různých průzkumů sociální demokracie ztrácí a není vyloučeno, že dosáhne podobně hubeného výsledku jako v roce 2010. V takovém případě by ani s podporou KSČM nevytvořila prostou většinu sto a jednoho poslance. To by byla dobrá zpráva pro jednoho jediného člověka v této zemi a tím je Miloš Zeman. Dostal by tak hlavu Bohuslava Sobotky na stříbrném talíři. A ještě s citronem v rypáčku.

E15: Třeba expremiéři Jiří Paroubek nebo Mirek Topolánek Sobotku úplně nepodceňují.

Uvidíme. Vycházím z toho, co se stalo v létě. Tehdy se Zemanovi postavil, ale vzápětí zacouval. V každém případě ve spojenectví s komunisty a možná i s babišovci bude postavení ČSSD slabé a předpokládám, že se socialistům brzy začne zajídat. Tentokrát to budou mít opravdu těžké.

E15: A co neúspěch SPOZ? Ten by Zemana neoslabil?

Navzdory masivní a poměrně nestydaté podpoře pana prezidenta se tato strana do sněmovny asi skutečně nedostane, protože se neustále rozkládá. Jenže on ji Zeman v parlamentu tolik nepotřebuje. Stačí mu, když má v podobě zemanovců určitou údernou sílu, která mu umožňuje různé ataky a průniky do ČSSD. Na druhé straně lze po zkušenostech se Zemanovou vládou v letech 1998 až 2002 očekávat rapidní pokles jeho popularity. Myslím si, že i velmi otrlí voliči časem zjistí, že své naděje do něj vkládat nemohou. Odhaduji, že bude jakousi kombinací Borise Jelcina a Vladimira Putina.

E15: Takže tyto volby přinesou ještě větší rozklad společnosti než ty prezidentské?

Zklamání z těchto voleb bude obrovské, společnost nemohou v žádném případě stmelit. Nyní se vytváří prostor pro to, čemu se říká drobná politická práce na nejnižších úrovních, jako je komunální politika nebo různé spolky a sdružení. V poslední době jsem se znovu intenzivně zabýval dílem Karla Havlíčka Borovského, teď mi o něm vyšla kniha. Velmi inspirativní je jeho heslo, které razil v době nastupujícího Bachova absolutismu. To heslo zní „zákonní odpor“. Tím chci říct, že psát nějaké protizemanovské výlevy na Facebook nemá smysl. Ten má pouze konkrétní politická práce, která odpovídá naší západně orientované civilizované tradici.

E15: Pravice se podle všeho bude muset smířit s drtivou porážkou. Měla by se sjednotit?

Hlavně by se měla přestat hloupě deklarovat jako pravice. Měla by vzniknout nějaká slušná konzervativní strana, což ODS ani TOP 09 nejsou, a také středová liberální strana.

E15: Čím si vysvětlit nástup uskupení, jako je ANO?

Český člověk si nerad zařizuje příliš věcí sám, a proto rád vyhledává někoho, kdo to za něj udělá. Nechápu, jak je možné, že spousta lidí skočí na to, co jim nabulíkují. Přitom je tu zkušenost s těmi dosavadními spasiteli, jako byli už dříve majitel cestovní kanceláře Václav Fischer nebo šéf televize Nova Vladimír Železný. Samozřejmě ve srovnání s Věcmi veřejnými to byli malí spasitelé. Je opravdu s podivem, jak část voličů neumí uvažovat racionálně.

E15: Mimo jiné sledujete situaci i v sousedním Maďarsku nebo na Slovensku. V čem se vývoj v Česku od těchto zemí liší?

U nás je situace výrazně horší. Otázka třeba je, jak to bude se svobodou tisku, až to tady Babiš všechno koupí. V Maďarsku je samozřejmě potíž v tom, že Fidesz získal ústavní většinu. Premiér Robert Fico kdysi k předvolební situaci na Slovensku správně řekl, že ústavní většina pro vládní koalice znamená velký problém. A Fico je na tom mnohem lépe než Miloš Zeman, protože se na Slovensku chová podstatně umírněněji. Víte, ona to je ohromná výhoda, když je politik relativně chytrý. Vedle toho je tu otázka ruského vlivu. Ten je zejména v Maďarsku mnohem slabší. České obyvatelstvo si stále myslí, že ve střední Evropě slouží za příklad demokratického společenství, protože mu to jeho elity neustále podsouvají. Je s podivem, jak rozdílná je proti této vžité představě nynější skutečnost. Dopadli jsme hanebně.

E15: Nedávno jste založil Klub na obranu demokracie. Takže situace je alespoň podle vás vážná?

Podívejte se, demokracii není třeba bránit jen tehdy, když je situace vážná, ale vždycky. Pokud lidé nebrání demokracii v době, kdy ji nic neohrožuje, co od nich lze čekat v těžších časech? Současná situace není optimální a stále více se zhoršuje.

E15: Jde o novou politickou stranu?

To rozhodně ne. Budeme udržovat živou debatu o politice pořádáním diskuzních večerů. A tu a tam se pokusíme veřejně vyjádřit k naléhavým otázkám. Ale hlavně si od toho slibuji, že naše iniciativa přispěje ke vzniku dalších podobných politických spolků a sdružení a lidé se začnou o dění kolem sebe více zajímat a angažovat se. Už nestačí jít občas k volbám a jednou za týden do hospody, kde se to všechno probere.

Bohumil Doležal (73)

Vystudoval bohemistiku a germanistiku na FF UK. Byl členem redakčního kruhu měsíčníku Tvář. Stal se jedním z prvních signatářů Charty 77, v samizdatu vydal knihu Poznámky k Masarykovi a národnímu obrození. V letech 1987 až 1989 byl tajemníkem a pak místopředsedou Demokratické iniciativy (po listopadu 89 Liberálně demokratické strany). Dva roky šéfoval sboru poradců tehdejšího premiéra Václava Klause. V letech 1993 až 2000 přednášel politologii na FSV UK. Od roku 1990 publikuje politické studie, komentáře a fejetony nejen doma, ale i v Německu, Rakousku a Maďarsku. V roce 2000 založil vlastní internetový zápisník Události, kde komentuje politické dění.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.