Doležal: Po prvním kole má demokracie šanci | E15.cz

Doležal: Po prvním kole má demokracie šanci

Doležal: Po prvním kole má demokracie šanci
Bohumil Doležal
• 
ZDROJ: E15 Anna Vacková

Pavel Otto

V druhém kole prezidentských voleb nepůjde podle politologa Bohumila Doležala o souboj pravice s levicí. „Lidé podle mne budou posuzovat daleko základnější a jednodušší věc: kdo z obou kandidátů je větší demokrat a důvěryhodnější politik,“ říká v rozhovoru.

E15: Souhlasíte s názorem Václava Klause, že první kolo voleb bylo největším debaklem pravice v postkomunistické historii České republiky a prohrou ODS?

Ten názor je úplně nesmyslný. U nás už delší dobu nejde o to, zda zvítězí pravice nad levicí, ale zda zvítězí demokracie nad sklony k autokracii. Po prvním kole má demokracie šanci.

E15: Čím si vysvětlujete nízký zisk kandidáta ODS Přemysla Sobotky?

ODS volby velmi podcenila. Zřejmě to souvisí s tím, že se nedokázala vyrovnat s dědictvím svého prvního předsedy (podobně, jako se ČSSD nedokázala vyrovnat s dědictvím Miloše Zemana). Nemohu si odpustit poznámku: Kdyby byla kandidovala paní Němcová, nejspíš by neměla šanci vyhrát, ale určitě by dosáhla výsledku přinejmenším srovnatelného s paní Roithovou a její strana by dnes byla v lepší situaci. Je mi líto, ale to je problém také, ne-li hlavně, paní Němcové. Nepožádal ji někdo náhodou, aby raději nekandidovala?

E15: Překvapilo vás čtvrté místo sociálního demokrata Jiřího Dienstbiera?

Pan Dienstbier dosáhl velmi pěkného výsledku. Svědčí to mimo jiné také o tom, že v ČSSD jsou i lidé, kterým její expředseda Zeman nejde pod fousy. Jeho tvrzení, že Zeman je pravicový politik, je ovšem nesmyslné. Zeman nevykazuje deficit levicovosti, ale deficit elementární politické kultury. Je smutné, ale příznačné, že v ČSSD to takhle nevidí. V tom jsou stejní jako Klaus.

E15: Co způsobilo tak těsný rozdíl mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem?

Na první pohled by se mohlo zdát, že největší roli sehrála kampaň Schwarzenbergových stoupenců proti Fischerovi coby normalizačnímu komunistovi a protesty proti amnestii prezidenta Klause. Podstatně důležitější bylo ale to, že se pan Fischer v poslední fázi prezidentské debaty prokázal jako nevýrazný a nedůvěryhodný politik a spousta lidí u nás pochopila, že ho volit není dost dobře možné, ale že to vůbec neznamená, že by měli podporovat nebo i jen mlčky trpět Miloše Zemana. Je to od voličů projev jakési elementární politické kultury.

E15: Bude druhé kolo volby o Hrad soubojem pravice a levice?

Ani náhodou. Lidé budou posuzovat, daleko základnější a jednodušší věc: kdo z obou kandidátů je větší demokrat a důvěryhodnější politik. Nemohu si odpustit zlomyslnou poznámku, že to rozhodování nebude zase až tak těžké.

E15: Jaké hlasy může posbírat Zeman a jaké Schwarzenberg?

Zeman jistě nepřijde o svou dosavadní podporu a získá určitou, nejspíš větší část těch, co volili Dienstbiera. Schwarzenberg zcela jistě posbírá hlasy pro pana Sobotku, paní Roithovou a asi většinu hlasů pro paní Fischerovou a pana Franze. Rozhodující bude, co se stane s hlasy pro pana Fischera. Dokáže pan Schwarzenberg tyto voliče oslovit? O to jde před druhým kolem.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!