Filip: KDU-ČSL si nárokuje příliš | E15.cz

Filip: KDU-ČSL si nárokuje příliš

Filip: KDU-ČSL si nárokuje příliš
Vojtěch Filip, předseda KSČM
• 
ZDROJ: čtk

Pavel Otto

Mezi komunisty a lidovci to vře. Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa nemůže mít strana se 14 poslanci místopředsedu sněmovny a ještě řídit dva výbory. Tolik funkcí máme dostat i my s třiatřiceti poslanci, tvrdí.

E15: Jak byste si rozdělení postů ve sněmovně představoval?

Pokud by při stávajícím počtu výborů připadly na KSČM pouze dva z nich, tak by to nebyl princip poměrného zastoupení stran v dolní komoře. Ten navíc nebude uplatňován ani u místopředsedů sněmovny, kde bude platit spíš princip parity s tím, že jeden z těchto postů si jako možná příští vládní strana nárokuje KDU-ČSL. Nepovažuji to za šťastné řešení. Je to cesta, kterou zvolila předchozí koaliční vláda a která ohrožuje principy parlamentní demokracie.

E15: Kdyby tedy lidovci získali post místopředsedy sněmovny, neměli by podle vás mít nárok ještě na řízení dohromady dvou výborů, jak zní dosavadní dohoda v rámci rodící se koalice. Je to tak?

To je právě věc, která mě udivuje. Je to nárok, který tady při tak malém počtu mandátů ještě nikdo dříve nevznesl. V předchozím volebním období měly Věci veřejné 22 poslanců a post místopředsedy neobsadily. KDU-ČSL by měla buď ustoupit s požadavku na místo ve vedení komory, nebo na dva výbory. Musí reflektovat volební výsledek. Skončila jako poslední na pásce těsně za pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny.

E15: Nyní jednáte s Č SSD a ANO, aby KSČM řídila tři výbory. Jaké si dáváte šance?

Myslím si, že to může skončit úspěšně. Máme dostatek odborníků, kteří by byli schopni funkce předsedů výborů vykonávat. Mám na mysli jak ekonomické výbory, tak výbory zaměřené na regionální rozvoj nebo na životní prostředí. Těch variant je hodně.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!