Železniční most na Smíchově je jedinečný. Zaslouží si lepší péči, míní Gebrian | E15.cz

Železniční most na Smíchově je jedinečný. Zaslouží si lepší péči, míní Gebrian

Adam Gebrian

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Stojí na Smíchově už více než sto let a za tu dobu se stal nepostradatelnou součástí Prahy. Kapacitně už ale nestačí, má pouze dvě koleje a potřeba by byly tři. „Tento most dlouhodobě trpí nedostatečnou péčí, což je velká škoda. K technickým unikátům bychom se měli chovat jinak,“ konstatuje architekt a popularizátor architektury Adam Gebrian v pořadu internetové televize Mall.tv.

Železniční most na Výtoni byl ve své původní podobě zprovozněn 15. srpna 1872. Na přelomu 19. a 20. století byl nahrazen mostem, který se klene přes Vltavu dosud.

Ten tvoří tři nosníky s rozpětím 69,9 metru, široký je 8,1 metru a dlouhý 298,4 metru. Konstrukce je podle památkářů významnou technickou kulturní památkou v exponované části Pražské památkové rezervace.

Správa železnic (SŽ) plánuje v březnu vypsat architektonickou soutěž na podobu dalšího řešení železničního mostu mezi pražským Smíchovem a Výtoní. Ta se podle dřívějších informací má týkat i předpolí mostu, na výtoňské straně je v plánu nová zastávka. Most má být nově tříkolejný.

 

Autor: Adam Gebrian

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video