Komunální volby 2018: ČSSD chce zlevnit život v Praze | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

ČSSD hodlá zlevnit život v Praze. Slibuje jízdné zdarma a dostupné byty

ČSSD hodlá zlevnit život v Praze. Slibuje jízdné zdarma a dostupné byty
Kandidát ČSSD na pražského primátora Jakub Landovský
• 
ZDROJ: ČTK
Pavel Otto

Pavel Otto

Prioritou ČSSD pro Prahu je zlevnění života v hlavním městě, zvýšení investic a také bezpečnosti. Šéf strany Jan Hamáček míní, že její výsledek v podzimních komunálních volbách bude asi horší než před čtyřmi roky.

Jízdné v pražském metru, tramvajích a autobusech zdarma, výstavba dvou tisíc městských bytů ročně nebo levnější voda, plyn a elektřina. A také příspěvek 2500 tisíce korun pro každé dítě na lyžařský kurz a školu v přírodě či nulový poplatek za psa, pokud se jeho majitel bude chovat zodpovědně. To jsou sliby ČSSD, s nimiž jde do podzimních komunálních voleb v hlavním městě.

„Je potřeba výrazně ulevit automobilové dopravě, proto chceme více zpřístupnit MHD,“ řekl pražský lídr sociální demokracie a její kandidát na primátora Jakub Landovský. Dodal, že veřejnou dopravu po celé zemi zdarma zavedlo nedávno Estonsko a podle něj na tom vydělalo.

Pohyb po Praze urychlí nová mobilní aplikace

Náklady na nulové poplatky za jízdné vyčíslil Landovský na čtyři miliardy korun ročně. Získat by je chtěl efektivnějším výběrem daní. „Asi sto tisíc lidí bydlí v Praze, aniž by tu platili daně. V opačném případě by se vybralo asi 3,6 miliardy,“ uvedl.   

Dalším hitem socialistů je vybudování fondu dostupného bydlení. „Chceme podporovat družstevní bydlení,“ dodal Landovský. S developery se chce jeho strana domluvit na tom, že z každého projektu by odvedli městu deset procent bytů za režijní ceny.

Pražský lídr Pirátů Zdeněk Hřib: Město bytovou politiku má, chybějí mu ale byty

Podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka toho lze docílit zákonem o dostupném bydlení. „Nevyhneme se nové legislativě, která by nařídila převádění bytů do vlastnictví obcí a měst. Nový zákon je nutné vypracovat v úzké součinnosti s Prahou, kde je problém dostupného bydlení nejcitlivější,“ podotkl.

V dopravě, která je nejpalčivějším problémem Prahy, se hodlá ČSSD nadále zasadit o dostavbu vnitřního i vnějšího okruhu. „Vnější okruh je těžké řešit z pozice Prahy. Bohužel s v uplynulých čtyřech letech nevyužila možnost, kdy ministr dopravy a pražská primátorka byli z ANO, z jednoho politického hnutí,“ poznamenal Landovský.

Stuchlík, Hřib nebo Svoboda: kdo všechno bojoval o post pražského primátora

Pražská radní Irena Ropková (ČSSD) je přesvědčena, že její strana v Praze v končícím volebním období spolu s ANO a Trojkoalicí uspěla. Podle ní se podařilo rozšířit počet míst v základních a mateřských školách, opravily se střední školy nebo posílily platy učitelů a nepedagogických pracovníků.

Navzdory tomu Hamáček míní, že výsledek oranžových v podzimních komunálních volbách bude asi horší než před čtyřmi roky. Může se na tom podepsat fakt, že nadále trvají na svém požadavku, aby se ministrem zahraničí stal euroslanec a vlivný pražský politik Miroslav Poche.

 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!