Kandidáti na pražského primátora 2018: přehled | E15.cz

Stuchlík, Hřib nebo Svoboda: kdo všechno bude bojovat o post pražského primátora

Stuchlík, Hřib nebo Svoboda: kdo všechno bude bojovat o post pražského primátora
Pražský magistrát
• 
ZDROJ: Jan Rash

sou
sou
sou

Komunální volby v Praze proběhnou 5. a 6. října 2018. Favoritem je hnutí ANO, jemuž konkurují zejména Piráti. Podle průzkumu pro deník Blesk pak následují strany ODS a TOP 09 a s výrazným odstupem pak KSČM a ČSSD. Do voleb chce jít také nové hnutí Praha Sobě Jana Čižinského, které však musí do 31. července nasbírat celkem 90 tisíc podpisů. Podle posledních informací z poloviny června mu jich chybí ještě 26 tisíc.

Petr Stuchlík (nestraník za ANO)

Hlavní předností Petra Stuchlíka jsou podle hnutí ANO jeho manažerské schopnosti, v politice dosud nepůsobil. V dubnu 2000 spoluzaložil finanční poradenství Fincentrum, zároveň v letech 2002 až 2006 vedl nově vybudované obchodní oddělení elektronických médií ve skupině MAFRA. Podnikat začínal už na gymnáziu, kde překládal manuály pro hodinky nebo počítačové hry. Na vysoké škole se začal věnovat také marketingu a reklamě na internetu.

Dobrá zpráva pro malé strany. Pražané budou volit v jednom obvodu

Zdeněk Hřib (Piráti)

Pirátský lídr je absolvent lékařské fakulty, který se v současnosti věnuje vědeckému výzkumu kvality a efektivity veřejných služeb v oblasti zdravotnictví. S politikou dosud nemá zkušenosti, za Piráty však sedí ve správní radě VZP.

Hřib je rovněž ředitelem obecně prospěšné společnosti Institut pro aplikovaný výzkum, edukaci a řízení ve zdravotnictví, přičemž příležitostně přednáší na vysoké škole.

„Představoval bych si, že pohneme s infrastrukturálními záležitostmi, které tu dlouhou dobu stály, a to transparentním způsobem,“ řekl Hřib.

Bohuslav Svoboda (ODS)

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda se rozhodl znovu kandidovat. Absolvent lékařské fakulty, který působí v oboru gynekologie, město řídil už mezi lety 2010 až 2013. V současnosti působí jako zastupitel hlavního města Prahy a zároveň zastupitel Prahy 2.

Svoboda si během svého politického angažmá na magistrátu údajně znepřátelil zákulisní hráče, kteří v té době ovládali ODS. Svoboda v jednom z rozhovorů připustil, že si ho šéfové pražské ODS do čela patrně vybrali proto, že "do toho nebude moc hovořit".

Na finance stran při komunálních volbách nebude vidět

V září 2016 mu byl spolu s dalšími radními uložen trest v kauze opencard. Svoboda se však odvolal a letos ho Poslanecká sněmovna na doporučení imunitního výboru odmítla ke stíhání vydat. Svoboda se svým počínáním ve funkci nikterak neobohatil, ale jednal tak, aby městu nevznikla škoda, řekl tehdy zpravodaj výboru Petr Gazdík.

Jiří Pospíšil (TOP 09)

Absolvent právnické fakulty Jiří Pospíšil působí v politice už od svých 25 let a ve svých 27 letech byl už za ODS zvolený do Poslanecké sněmovny. Za vlády Mirka Topolánka působil jako ministr spravedlnosti. Aktivní byl ovšem i na akedemické půdě – v letech 2009 a 2010 byl děkanem právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

TOP 09 bude v Praze kandidovat společně s hnutím STAN a lidovci, uskupení se bude jmenovat Spojené síly pro Prahu. "V Praze chybí dostatek bytů a situace je dramatická už i pro slušně vydělávající rodiny. Chceme zároveň poskytovat veřejné bydlení," řekla dvojka kandidátky Hana Marvanová z hnutí STAN.

Marta Semelová (KSČM)

Absolventka pedagogické fakulty Marta Semelová pracovala 25 let jako učitelka. Do  pražského zastupitelstva byla zvolena v roce 2006 a v Poslanecké sněmovně působí od roku 2010. V rámci komunistické strany se profiluje jako odbornice v oblastí školství.

V Praze se rýsuje společná kandidatura lidovců, TOP 09 a STAN. Čižinský jí jde z cesty

Semelová je známa svými kontroverzními výroky. V České televizi například zpochybnila, že proces Milady Horákové byl zkonstruovaný. „Za politického vězně se mnohdy považují lidé, kteří byli ne politickými vězni, ale prostě měli za sebou obyčejnou kriminální činnost,“ obhajovala svůj názor.

Jakub Landovský (ČSSD)

Syn herce a disidenta Pavla Landovského vystudoval právo a politologii. Už ve svých dvaceti letech působil na ministerstvu zahraničí, kde mimo jiného pracoval jako asistent zvláštního zpravodaje pro lidská práva v bývalé Jugoslávii. Nyní je náměstkem na ministerstvu obrany.

Podle Landovského chtěl jeho předchůdce za ČSSD Petr Dolínek věci rozhýbat, ale udělal chyby. 

 

Autor: sou, sou, sou
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!