Zdanění dluhopisů se do voleb nestihne, řekl Sobotka. Babiš měl jednat dříve | E15.cz

Zdanění dluhopisů se do voleb nestihne, řekl Sobotka. Babiš měl jednat dříve

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Návrh vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) na zdanění úroků z dluhopisů v nominální hodnotě jedné koruny, kterým se bude ve středu zabývat vláda, podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) už nemá reálnou šanci na schválení.

Ve středu bude chtít od Babiše slyšet, jakým způsobem daňová správa prověřuje emise těchto dluhopisů. Babiš čelí od ostatních politických stran kritice za to, že v minulosti nakoupil nedaněné dluhopisy své tehdejší firmy Agrofert v hodnotě zhruba 1,5 miliardy korun.

Babiš návrh na zdanění dluhopisů podal jako poslanecký návrh zákona. Vláda se bude ve středu zabývat i obdobným návrhem nezařazeného poslance Karla Fiedlera.

"Všechny návrhy zákonů, které jsou předkládány teď, už nemají reálnou šanci, aby byly schváleny. My máme na jednání vlády několik poslaneckých návrhů, podle mého názoru žádný z těch návrhů už se nestihne projednat, protože ve Sněmovně leží v tuto chvíli obrovské množství zákonů, které byly předloženy dříve," řekl Sobotka.

Oba návrhy se podle premiéra předložily pozdě. Kritizoval v té souvislosti hlavně Babiše. "Myslím si, že ministr financí měl ten zákon předložit před třemi lety. Minulé tři roky to zdaňování dluhopisů nebylo. Nevím proč ten návrh zákona předkládá až teď," řekl.

Sobotka chce od ministra financí na jednání vlády slyšet, jak se daňová správa bude zabývat jednotlivými případy emisí korunových dluhopisů, které následně nakoupili přímno majitelé firem, jež obligace vydaly.

"Budu chtít, aby ministr financí vládu informoval, jestli daňová správa tyto věci šetří, jestli daňová správa přistupuje ke všem stejně a jestli daňová správa už identifikovala některé konkrétní problémy v souvislosti s tím, že mohlo dojít k daňovým únikům, že mohlo dojít ke krácení daní," řekl Sobotka.

Babiš o korunových dluhopisech:

Babiš o korunových dluhopisech: Kalousek lže a dělá beranidlo, Sobotkovi napíšu dopis

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video