Afghánistán má dva prezidenty, oba složili přísahu | E15.cz

Afghánistán má dva prezidenty. Pozice vlády před jednáním s Tálibánem se komplikuje

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vítěz prezidentských voleb v Afghánistánu Ašraf Ghaní byl uveden do úřadu. Prezidentskou přísahu však složil i jeho protivník Abdulláh Abdulláh, který výsledek voleb neuznává a zorganizoval vlastní inauguraci. V době ceremonií se v Kábulu ozvaly dva výbuchy.

Nejasnosti okolo prezidentského úřadu komplikují afghánský mírový proces. Spojené státy podepsaly koncem února mírovou dohodu s islamistickým hnutím Tálibán a v nejbližších dnech by mírové rozhovory s tímto povstaleckým hnutím měla zahájit i afghánská vláda. Kdo ji na jednání bude reprezentovat, zůstává otázkou.

Podle politologa Atty Nooriho spory významně oslabí pozici afghánské vlády před rozhovory. „Jednota je jedinou cestou, pokud chtějí uspět u jednacího stolu," řekl agentuře AFP.

Ghaní složil přísahu v prezidentském paláci v Kábulu. Ceremonie se účastnilo mnoho zahraničních diplomatů včetně speciálního vyslance USA Zalmaye Khalilzada, který se předtím snažil spor mezi oběma rivaly urovnat. Inaugurace Ghaního oponenta Abdulláha Abdulláha se odehrála přibližně ve stejnou dobu. Podle informací agentury AFP se obřad konal v jiné části prezidentského paláce.

Prezidentské volby se v Afghánistánu uskutečnily v září 2019, oznámení výsledku ale bylo několikrát odloženo kvůli obviněním z rozsáhlých podvodů, sporům a technickým obtížím.

V únoru letošního roku volební komise oznámila, že mandát těsně obhájil dosavadní prezident Ghaní, který získal 50,64 procenta hlasů. Jeho dlouhodobý protivník Abdulláh ale výsledek s poukazem na podvody neuznal a prohlásil se sám vítězem.

Podobná situace nastala při prezidentských volbách v roce 2014, kdy Abdulláh také zpochybnil vítězství Ghaního. Prezidentští kandidáti tehdy nakonec podepsali dohodu o rozdělení moci: Ghaní se stal prezidentem a Abdulláh získal nově vytvořenou funkci „výkonného premiéra“ a stal se tak šéfem vlády.

Vše o prezidentských volbách v USA najdete zde>>>

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video