Afričtí islamisté hrozí dalšími útoky, těžaři stahují zaměstnance | E15.cz

Afričtí islamisté hrozí dalšími útoky, těžaři stahují zaměstnance

Těžební pole In Amenas
Těžební pole In Amenas
• 
ZDROJ: Statoil

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Islamistická skupina, která obsadila těžební pole v alžírském In Amenas, hrozí dalšími útoky na průmyslová zařízení zahraničních firem. Mezinárodní společnosti už začaly stahovat své zaměstnance z alžírských těžebních polí.

Drama v těžebním zařízení v In Amenas ještě není u konce a islamisté operující na území několika zemí na západě Sahary už hrozí dalšími teroristickými útoky. „Udeříme tam, kde to budete nejméně čekat,“ vzkázali islamisté prostřednictvím mauretánské tiskové agentury Ani. Mluvčí ozbrojenců vyzval Alžířany, aby se „drželi dál od zařízení zahraničních společností“.

Přes agenturu Ani islamisté také sdělili svoje první požadavky. Dvě americká rukojmí jsou ochotni vyměnit za dva zajaté islámské militanty, kteří si odpykávají tresty v amerických věznicích. Alžířané ovšem odmítli s teroristy vyjednávat.

Zahraniční těžební společnosti zahájily už ve čtvrtek evakuaci svých zaměstnanců. „Včera upustily Alžírsko tři lety, s nimiž kromě stověk zaměstnanců dalších mezinárodních firem odcestovalo i 11 zaměstnanců BP,“ uvedla britská společnost British Petroleum. Čtvrtý let je naplánován na dnešek a v případě potřeby je BP připravena objednat další lety. Koncern sdělil, že v Alžírsku zůstává jen „velmi málo“ jeho pracovníků.

Situace okolo zařízení na těžbu zemního plynu In Amenas u libyjských hranic, které islamisté obsadili ve středu, je nejasná. V komplexu „je ještě jedna zabarikádovaná skupina teroristů“, uvedla agentura AFP s odvoláním na alžírské bezpečnostní složky. Jak sdělilo britské ministerstvo zahraničí, boje mezi ozbrojenci a armádou stále pokračují. Podle mluvčího teroristů skupinu tvoří Alžířané, Egypťané, Nigerijci, Malijci, Mauritánci a Kanaďané.

Alžírský postup vyvolal mezinárodní kritiku

Během středečních bojů byla osvobozena zahraničních rukojmí, alžírský pokus o osvobození zadržovaných zaměstnanců si ale vyžádal řadu obětí. Přesné údaje o jejich počtu nejsou známy, informace jednotlivých agentur se značně liší. Sami islamisté tvrdí, že během armádního leteckého útoku zemřelo 35 rukojmí a 15 únosců. Pokud budou útoky pokračovat, hrozí zabitím zbývajících sedmi rukojmí.

Osvobozovací akce alžírské armády vyvolala tvrdou mezinárodní kritiku. Vlády Norska, Japonska, USA a Velké Británie vyjádřily překvapení nad tím, že k útoku, při němž zemřeli jejích občané, došlo tak brzo. Norský premiér Jens Stoltenberg uvedl, že Alžírsko oficiálně požádal, ab se armáda držela zpět kvůli minimalizaci možných obětí. Také šéf japonské vlády Šinzó Abe si postěžoval, že o útoku nebyl informován. Norsko do země vyslalo svou létající nemocnici.

Islamisté těžební pole obsadili na protest proti alžírské vládě, která umožnila přelet francouzských letadel přes svoje území. Ta mířila do konfliktem stiženého Mali, kde francouzská armáda podporuje tamní vládu v boji proti islamistům, kteří ovládají pouštní sever země.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video