Aktivista seskočil na jadernou elektrárnu, varuje tak před riziky

Ekologický aktivista z hnutí Greenpeace

Ekologický aktivista z hnutí Greenpeace Zdroj: CTK

Ekologický aktivista z hnutí Greenpeace dnes pomocí paraglidu pronikl do areálu jaderné elektrárny u města Bugey u Lyonu ve střední Francii. Podle agentury AFP tak chtěl poukázat na nedostatečné zabezpečení jaderných provozů – zejména na případný útok ze vzduchu. Muže zadržela policie. Energetický koncern EDF, který elektrárnu provozuje, zdůrazňuje, že bezpečnost reaktorů nemohla být touto akcí ohrožena.

„Aktivista z Greenpeace přiletěl na padáku s motorem ráno zhruba v 7:40. Přeletěl nad elektrárnou, odpálil dýmovnici, poté přistál a byl zadržen,“ uvedl mluvčí místní policie.

Podle francouzské odbočky Greenpeace chtěl aktivista svým činem poukázat na to, že Francie podceňuje nebezpečí spojená s jadernou energetikou. Let prý dokázal, že atomové elektrárny nejsou dostatečně zabezpečeny proti agresi vedené ze vzduchu.

Greenpeace se snažila na údajně nedostatečné zabezpečení jaderných provozů ve Francii poukázat i loni v prosinci. Aktivisté tehdy pronikli do jaderné elektrárny Nogent-sur-Seine na severovýchodě Francii. Pokusili se dostat i do elektráren v Cadarache a v Blayais, v obou případech ale byli zadrženi již na hranici areálů.

Francie získává z jádra zhruba 80 procent své elektřiny. V zemi je 58 jaderných reaktorů. Zatímco obhájce postu prezidenta - konzervativec Nicolas Sarkozy - hájí orientaci Francie na jádro, kandidát socialistů Francois Hollande slíbil, že do roku 2025 bude vyřazeno 24 reaktorů v zemi.

„Cílem této akce bylo odeslat zprávu oběma kandidátům v prezidentských volbách, kteří neberou rizika jaderné energie vážně,“ sdělila mluvčí Greenpeace Sophia Majnoniová. „Chtěli jsme prokázat nebezpečí, jaké představuje pád letadla do jaderné elektrárny,“ řekla.