Alžběta II. vyzvala Skoty, aby před referendem pečlivě přemýšleli | e15.cz

Alžběta II. vyzvala Skoty, aby před referendem pečlivě přemýšleli

Alžběta II.
Alžběta II.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britská královna Alžběta II. v neděli prolomila mlčení ohledně hlasování o nezávislosti Skotska, když podle britských médií řekla, že doufá, že Skotové při něm budou velmi důkladně uvažovat o budoucnosti. Referendum o nezávislosti Skotska se uskuteční ve čtvrtek.

Královna se vyjádřila při odchodu ze mše v kostele nedaleko svého panství Balmoral ve Skotsku, když odpovídala jednomu ze svých příznivců.

„Doufám, že lidé budou o budoucnosti uvažovat velmi pečlivě,“ uvedla královna podle listu The Times. Ve Skotsku nyní vrcholí kampaň před referendem, které by mohlo ukončit více než 300 let trvající svazek Skotska a Británie. Britská královna již politiky varovala, aby ji do kampaně nezatahovali. Buckinghamský palác tento týden zopakoval, že panovnice zaujímá v otázce samostatnosti Skotska neutrální postoj a že rozhodnutí je podle ní plně v rukou tamních obyvatel.

Doufám, že lidé budou o budoucnosti uvažovat velmi pečlivě

Podle zdroje z Buckinghamského paláce, který hovořil s Reuters, je královnino vyjádření naprosto nestranné a podporuje názor, že jde o záležitost skotského lidu.

Podle Reuters se předpokládá, že osmaosmdesátiletá panovnice je pro jednotnou Británii. Skotsko je přitom blízké jejímu srdci: pocházela odtud její matka a Alžběta II. zde strávila velkou část dětství. Ve Skotsku se narodila její sestra Margaret, která je již po smrti, a na zámku Balmoral tráví královna s manželem Philipem letní dovolené.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery