Američané poslali Řecko mezi rozvíjející se trhy

Fotbalový fanoušek - Řecko

Fotbalový fanoušek - Řecko Zdroj: profimedia.cz

Vleklou krizí zmítané Řecko dostalo další ránu. Země se stala první rozvinutou ekonomikou, jejíž kapitálový trh byl americkou společností MSCI degradován mezi takzvané rozvíjející se trhy.

MSCI ve své každoroční klasifikaci zemí uvedla, že Řecko, jehož akciový trh od roku 2007 spadl o 83 procent, v posledních letech vůbec nereflektovalo neustálý vývoj a zlepšování jiných rozvinutých trhů. To vedlo k tomu, že Řecko nyní pro setrvání v klasifikaci rozvinutých trhů nesplňuje několik podmínek. MSCI uvádí nedostatečnou infrastrukturu pro půjčování cenných papírů, prodejů nakrátko či převoditelnost. V nedávné době přitom do Řecka přitekla řada zahraničních investic.

Například dlouholetý spolupracovník Petra Kellnera Jiří Šmejc koupil na začátku května třetinový podíl v řeckém sázkovém monopolu OPAP za 652 milionů eur. O pár týdnů později se velcí zahraniční investoři, především hedgeové fondy, poprali o novou emisi akcií řecké Alpha Bank v hodnotě 550 milionů eur.

MSCI sestavuje akciové indexy, které sledují investoři s aktivy za sedm bilionů dolarů. Podle klasifikace MSCI patří mezi rozvíjející se trhy i Česko.

Rozvíjející se trhy jsou širokou skupinou zemí, mezi nimiž jsou značné rozdíly. Patří sem například Jižní Korea či Tchaj-wan, kterým MSCI potvrdila setrvání ve skupině. Ta ale stejně tak zahrnuje i Kolumbii, Peru, Indonésii, Maroko či Rusko.

Společnosti podnikající s cennými papíry si tyto rozdíly dobře uvědomují. „Česko téměř splňuje všechny podmínky na převedení do rozvinutých trhů, ale možná tomu – z pohledu americké společnosti – schází členství v eurozóně,“ uvedl před časem v rozhovoru pro deník E15 Maarten-Jan Bakkum, investiční stratég rozvíjejících se trhů v nizozemské ING Investment Management.

„My víme, že Česko není Indonésie,“ dodal Bakkum. Blízkovýchodní finanční centra Spojené arabské emiráty a Katar byla povýšena do kategorie rozvíjejících se trhů z nejnižší úrovně hraničních trhů (frontier markets), kde se nadále nachází například Jamajka, Srbsko, Ukrajina, Omán či Vietnam.