Američané rozmístili v Turecku šest stíhaček. Na podporu boje proti IS | E15.cz

Američané rozmístili v Turecku šest stíhaček. Na podporu boje proti IS

Letoun F-16
Letoun F-16
• 
ZDROJ: Master Sgt. Andy Dunaway, wikipedia.org (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Spojené státy rozmístily šest stíhacích letounů F-16 na letecké základně Incirlik na jihu Turecka. Učinily tak "na podporu boje proti Islámskému státu". Na Twitteru to oznámila mise Spojených států při Severoatlantické alianci (NATO).

Turecký zdroj agentuře AFP potvrdil, že šestice amerických letadel dorazila na místo. Jde údajně o první stroje v rámci odloučené zvláštní jednotky, jejíž celkové složení zdroj neupřesnil. Podle turecké agentury Dogan byl na základně rozmístěn i kontingent 300 amerických vojáků, kteří by měli zajišťovat koordinaci operací.

Od loňského vzniku mezinárodní koalice bojující v Iráku a Sýrii proti IS je to podle AFP poprvé, co budou Spojené státy s těmito stroji moci startovat právě z této strategické základny. Její využití k tomuto účelu umožnila červencová dohoda s Tureckem.

Washington základnu Incirlik zatím využíval pro ozbrojené bezpilotní letouny, které byly nasazeny do úderů proti IS. Letadla amerických ozbrojených sil dosud v rámci operací proti islamistům musela startovat ze vzdálenějších základen, například z Jordánska nebo Kuvajtu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.