Americké a saúdské společnosti podepsaly při Trumpově návštěvě dohody za 200 miliard dolarů | E15.cz

Americké a saúdské společnosti podepsaly při Trumpově návštěvě dohody za 200 miliard dolarů

ČTK

Americký konglomerát General Electric (GE), saúdský ropný gigant Aramco a další saúdské a americké společnosti podepsaly v rámci sobotní návštěvy prezidenta USA Donalda Trumpa v Rijádu podnikatelské dohody za více než 200 miliard dolarů (4,7 bilionu korun), oznámil saúdský ministr energetiky Chálid Fálih.

Saúdská ekonomická spolupráce se Spojenými státy je součástí strategie království rozvíjet další obory ekonomiky mimo ropný sektor, a snížit tak závislost země na cenově prudce kolísající ropě, uvedla agentura Reuters. Společně s Trumpovou návštěvou se v Rijádu koná konference zástupců předních amerických firem s jejich saúdskými protějšky.

Podle Fáliha řada uzavřených dohod předpokládá, že v Saúdské Arábii se bude vyrábět zboží, které se tam dosud dováží. "Chceme, aby se zahraniční firmy dívaly na Saúdskou Arábii jako na základnu pro vývoz na jiné trhy," řekl Fálih na konferenci. V březnu saúdský král Salmán cestoval po Asii a jeho delegace tam podepsala podobné dohody v hodnotě desítek miliard dolarů, včetně dohod s Čínou za 65 miliard dolarů.

Z parketu Jana Šumbery: Zadrhl se motor Trump?

GE dnes podepsala se Saúdskou Arábií dohody o celkové hodnotě 15 miliard dolarů (355 miliard korun), sahající od energetiky přes zdravotnickou techniku po technologii těžby a zpracování ropy a zemního plynu. Skupina například pomůže zefektivnit saúdský sektor výroby elektřiny a společnosti Aramco poskytne digitální technologie, které zlepší její produktivitu.

Aramco dopoledne sdělila, že během Trumpovy návštěvy hodlá s 11 americkými firmami uzavřít 16 smluv za 50 miliard dolarů. Státní gigant rovněž uvedl, že během příštích deseti let má v plánu rozvíjet podnikatelské aktivity v USA, zejména na poli rafinerií a petrochemie.

Číňané varují Američany: Pokud Trump zahájí obchodní válku, odvetu namíříme na váš Boeing

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!