Americkým prezidentem se chce stát i guvernér s českými kořeny | E15.cz

Americkým prezidentem se chce stát i guvernér s českými kořeny

John Kasich
John Kasich
• 
ZDROJ: Michael Vadon via Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Guvernér amerického státu Ohio John Kasich oznámil, že se bude ucházet o republikánskou nominaci do prezidentských voleb. Tento politik s českými, maďarskými a chorvatskými kořeny je šestnáctým významným republikánem, který má zájem kandidovat příští rok na podzim v klání o post šéfa Bílého domu.

Kasich se o republikánskou nominaci ucházel už v roce 2000. Má pověst bojovného politika, který v situaci, kdy se to hodí, neváhá opustit linii své strany. To udělal i v případě rozšíření státem hrazené zdravotní péče pro lidi s nízkými příjmy.

„Myslím, že mám schopnosti, že mám zkušenosti a že jsem prošel tím, co člověka připravuje na nejdůležitější práci na světě,“ řekl Kasich svým stoupencům.

Třiašedesátiletý Kasich do pádu banky Lehman Brothers v roce 2008 pracoval jako ředitel její pobočky ve městě Columbus. Post guvernéra Ohia, jednoho z klíčových států v prezidentských volbách, zastává druhé funkční období. Prostřednictvím škrtů ve výdajích nebo privatizace se mu podařilo smazat několikamiliardový rozpočtový deficit nebo zvýšit ohijský nouzový fond na nejvyšší úroveň vůbec.

Nejmladší senátor v Ohiu

Pozornost na sebe upoutal už v roce 1970, kdy coby student prvního ročníku politologie na Ohijské státní univerzitě napsal odvážný dopis tehdejšímu prezidentovi Richardu Nixonovi, který ho pak pozval k sobě na dvacetiminutovou návštěvu. V 26 letech se stal nejmladším člověkem, který byl kdy zvolen do ohijského Senátu.

V klání o republikánskou nominaci se Kasich přidává do neobvykle pestré skupiny uchazečů, připomíná agentura AP. Kandidaturu zatím oznámili dva hispánští a jeden černošský politik, jedna žena či starší pánové, jako je právě Kasich či bývalý floridský guvernér Jeb Bush.

Podle aktuálního průzkumu zveřejněného v listu The Washington Post a v televizi ABC vede mezi republikány podnikatel Donald Trump, který za sebou nechal dosavadního favorita Busche. Kasich byl na jednom z posledních míst.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video