Amerika dodá i přes odpor Turecka zbraně kurdským milicím v Sýrii | E15.cz

Amerika dodá i přes odpor Turecka zbraně kurdským milicím v Sýrii

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa odsouhlasila dodání zbraní kurdským milicím (YPG) v Sýrii. Podle agentury Reuters to oznámilo ministerstvo obrany Spojených států, které zároveň ujistilo, že své obranné závazky vůči Turecku splní. 

Zatímco USA považují YPG v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát za cenného spojence, Ankara milice označuje za syrskou odnož turecké separatistické Strany kurdských pracujících (PKK) a za teroristy.

Nejmenovaný americký vládní činitel neupřesnil, kdy USA s dodávkami zbraní začnou, uvedl ale, že vyzbrojení milicí souvisí s nadcházejícím dobýváním syrské Rakky, která je baštou IS. Podle AP získají Kurdové i těžší zbraně.

Pentagon v následném oficiálním prohlášení sdělil, že bitva o Rakku bude dlouhá a náročná a že Spojené státy budou v dodávkách zbraní upřednostňovat arabské spojenecké oddíly.

Turecko, které se proti vyzbrojování Kurdů staví, v dubnu provedlo nálet na kurdské pozice v Sýrii a v severním Iráku. Úder byl podle Ankary zaměřen proti bojovníkům PKK, Kurdové však tvrdí, že byly zasaženy milice syrských a iráckých Kurdů. Spojené státy postup Turecka kritizovaly.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video