Angličané v hospodách nekouří již deset let, zákon hodnotí jako úspěch | e15.cz

Angličané v hospodách nekouří již deset let, zákon hodnotí jako úspěch

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jako ohromný úspěch hodnotí protikuřáčtí aktivisté i zdravotnické úřady zákon, který v Anglii před deseti lety po vzoru Walesu, Skotska a Severního Irska zakázal kouření v barech, klubech, restauracích, na pracovištích a dalších uzavřených prostorách. Podle střediska pro výzkum rakoviny Cancer Research UK je nyní v 65milionové Británii o 1,9 milionu kuřáků méně. Rekordně - z 26 na 17 procent - poklesl počet vyznavačů nikotinu mezi mladými od 16 do 24 let.

Počet pravidelných kuřáků v populaci se snížil z 20,9 procenta na 16,1 procenta. "Před deseti lety jsme měli deset milionů kuřáků, a teď je to o téměř dva miliony méně," řekla serveru Sky News Deborah Arnottová, výkonná předsedkyně protikuřácké skupiny Ash.

U osob nad 35 let se podle vlády také o pětinu snížil počet úmrtí na nemoci srdce způsobené kouřením a o 14 procent klesl počet úmrtí na mrtvici přivoděnou kouřením.

Když zákon, jenž vešel v platnost 1. července 2007, vznikal, budil podle BBC velké emoce. Jeho zastánci argumentovali tím, že kuřáci ohrožují nekuřáky vystavením tabákovému dýmu. Odpůrci normy tvrdili, že ani rizika plynoucí z takzvaného pasivního kouření neospravedlňují tažení proti kuřákům. Jakmile ale zákon začal platit, lidé jej dodržovali. Kontroloři v prvních 18 měsících navštívili téměř 600 tisíc zařízení, ale porušení zákazu konstatovali jen v několika z nich.

Podpora veřejnosti protikuřáckému zákonu v průběhu deseti let rostla a dodnes je velmi silná. Výzkum veřejného mínění institutu YouGov, jehož výsledky byly zveřejněny při příležitosti desetiletého výročí zákona, ukázal, že tři čtvrtiny lidí jsou proti tomu, aby byl zákon zrušen.

V Česku platí od května zákaz kouření hospodách a restauracích:

Video se připravuje ...
zákaz kouření

Někteří kritici ale poukazují na to, že mezi lety 2007 a 2015 klesl počet hospod v Británii o sedm tisíc, a viní z toho částečně právě protikuřácký zákon. Podle Simona Clarka z kuřácké lobbistické skupiny Forrest byl dopad zákona na pohostinská zařízení "ničivý". BBC nicméně připomíná, že svou roli sehrála i skutečnost, že výrazně poklesl především počet pivařů. To je dáno jednak vyššími daněmi uvalenými na prodej alkoholu, ale také tím, že před deseti lety zrovna začínala ekonomická krize.

Statistiky britské zdravotnické služby NHS rovněž ukazují, že v jejích poradnách se po zavedení zákona o 23 procent zvýšil počet kuřáků, kteří se rozhodli svého zlozvyku zbavit. Zákon také zvýšil povědomí o rizicích pasivního kouření a kuřáci měli větší tendenci chránit své okolí.

Poklesl i počet žen, které ani v těhotenství neodložily cigaretu, ačkoli počet kuřaček mezi nastávajícími matkami v Anglii stále zůstává vysoký. Zhodnotit celkový dopad zákona si ale podle BBC vyžádá ještě nějaký čas.

"Kromě ochrany lidí před účinky pasivního kouření jsme také byli svědky velkých změn v postoji veřejnosti vůči kuřákům. Kouření je nyní méně společensky přijatelné. Doufáme, že to povede k tomu, že se bude snižovat počet mladých, kteří neupadnou do potenciálně smrtelné závislosti," řekl výkonný šéf Cancer Research UK Harpal Kumar.

V ČR platí absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin a dalších veřejných prostorách od května 2017.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video