Apple, Google a další firmy chtějí zveřejnit všechno k aféře Snowden | E15.cz

Apple, Google a další firmy chtějí zveřejnit všechno k aféře Snowden

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

pav

Veřejnost má právo vědět, s jakými daty pracuje americká vláda. Tvrdí to největší technologické firmy světa. Právě kvůli aféře Národní bezpečnostní agentury (NSA) a jejího programu Prism se firmy spojily. Žádají zprůhlednění aktivit americké tajné služby.

Technologické firmy, které samy zpracovávají osobní údaje milionů uživatelů, paradoxně vůbec nechtějí zastavit odhalování kauzy NSA. Právě naopak. V otevřeném dopise vyzvaly prezidenta Baracka Obamu a Kongres o ještě větší transparentnost v celém případu. Prý je to ve veřejném zájmu. Na výzvu upozornil deník The Guardian.

Firmy jdou ale ještě dál. Jejich výzva totiž míří i do vlastních řad. Technologičtí giganti žádají americkou vládu o zvláštní povolení, na základě kterého by mohly zveřejňovat, jaké údaje předávají úřadům a proč.

„Spojené státy patří mezi inovátory v oblasti internetu a technologií. Stejně tak by měla být Amerika inovátorem v oblasti transparentnosti těchto služeb, které budou v souladu s občanskými svobodami a lidskými právy,“ stojí v dopise.

Americká vláda se dopisem začala zabývat.

Černé ovce mezi signatáři

Pod výzvu se podepsalo celkem 61 signatářů. Z firem to byly například Apple, AOL, Dropbox, Facebook, Google, LinkedIn, Mozilla, Tumblr, Twitter a Yahoo. Z organizací zabývajících se ochranou osobních údajů třeba Wikipedia Foundation, Reportéři bez hranic nebo Human Rights Watch. Zajímavé na celém případu je mimo jiné fakt, že výzvy se účastní také Microsoft, tedy firma, která s NSA na špehování přímo spolupracovala.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.