Armáda v Burkině Faso podpořila nového vůdce podplukovníka Zidu | E15.cz

Armáda v Burkině Faso podpořila nového vůdce podplukovníka Zidu

Náměstí spojených národů v Ouagadougou, Burkina Faso
Náměstí spojených národů v Ouagadougou, Burkina Faso
• 
ZDROJ: Helge Fahrnberger, wikimedia

ČTK

Armáda v Burkině Faso v sobotu nakonec podpořila ve funkci přechodného prezidenta podplukovníka Isaaca Zidu. Vyřešily se tak nejspíš mocenské boje mezi jednotlivými armádním frakcemi, které v této africké zemi zavládly po páteční rezignaci dosavadního prezidenta Blaisea Compaorého, uvedla agentura Reuters. Sám Compaoré podle svědků utekl do Pobřeží slonoviny, kde byl údajně spatřen v jednom z luxusních hotelů.

Za prozatímní hlavu státu se přitom v pátek nejprve prohlásil náčelník generálního štábu armády Honoré Traoré, iniciativu ale poté převzala skupina mladších důstojníků. Ta oznámila, že vznikne prozatímní orgán, který zajistí co nejrychlejší návrat k ústavnímu pořádku. Zároveň vyhlásila pozastavení ústavy, uzavření státních hranic a vyzvala k součinnosti mezinárodní společenství.

Dosavadní muž číslo „dvě“ v čele prezidentské gardy, podplukovník Isaac Zida, následně dnes oznámil, že přejímá zodpovědnost vedoucího prozatímního režimu. A armáda ho ve vedení země podpořila. „Podplukovník Isaac Zida byl jednomyslně vybrán, aby vedl zemi během přechodného období po odchodu prezidenta Compaorého,“ uvedla armáda ve svém prohlášení.

Západní obavy

Evropská unie a Spojené státy vyjádřily obavy nad vývojem situace a vyzvaly k urychlenému návratu k demokracii. Burkina Faso je důležitým spojencem Francie a USA v boji proti islamistickým ozbrojencům v oblasti západní Afriky, na svém území hostí zvláštní francouzské jednotky, připomíná agentura AP.

Třiašedesátiletý Compaoré rezignoval pod tlakem nepokojů, které vyvolala jeho snaha zajistit si úřad na další funkční období. Compaoré byl hlavou této západoafrické země od roku 1987, kdy se k moci dostal během převratu. Násilnosti si v uplynulých dnech v Burkině Faso vyžádaly desítky mrtvých. V ulicích hlavního města zavládl chaos, když dav demonstrantů vnikl do budovy parlamentu a zapálil ji. Vyraboval také státní televizi.

Afrika přesycená Gatesem

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.