Až klesne inflace, není vyloučeno další kvantitativní uvolňování | E15.cz

Až klesne inflace, není vyloučeno další kvantitativní uvolňování

Ben Bernanke
Ben Bernanke
• 
ZDROJ: yahoo

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká centrální banka (Fed) by mohla přistoupit ke třetí vlně takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, zda tak učiní, ale bude záležet na dalších statistických datech. V rozhovoru s japonským deníkem Asahi to řekl prezident Federální rezervní banky v St. Louis James Bullard. V první řadě je podle něj třeba, aby klesla inflace.

V rámci kvantitativního uvolňování Fed nakupuje státní dluhopisy, a to za peníze, které si k tomuto účelu natiskne. Tento postup ale citelně zvyšuje riziko inflace.

Otázkou třetího kola kvantitativního uvolňování, pro něž se vžil název QE3, se bude Fed zabývat na příští schůzce svého měnového výboru, což bude 20. září. Na této schůzce se Fed podle Bullarda musí ujistit, zda zůstává v platnosti jeho dosavadní výhled ekonomiky, anebo zda se podmínky natolik změnily, že vývoj bude jiný.

„QE3 je jednou z možností, ale až podle toho, jak budou vypadat budoucí data o vývoji ekonomiky. Musíme ale shromáždit informace ohledně toho, jak si ekonomika povede ve druhém pololetí,“ řekl Bullard.

Finanční trhy se otázkou QE3 zabývají už nějaký čas. Pravděpodobnost, že Fed ke třetí vlně kvantitativního uvolňování skutečně sáhne, vzrostla po úterním zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru. Ukázalo se totiž, že Fed zvažoval řadu možností, jak podpořit slábnoucí ekonomiku. Centrální bankéři zvažovali i bezprecedentní krok navázat očekávaný vývoj úrokových sazeb na specifickou míru nezaměstnanosti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video