Barroso odmítl ruský tlak na revizi asociační smlouvy s Kyjevem | E15.cz

Barroso odmítl ruský tlak na revizi asociační smlouvy s Kyjevem

Barroso odmítl ruský tlak na revizi asociační smlouvy s Kyjevem
José Manuel Barroso
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Obchodní část smlouvy o přidružení Ukrajiny k Evropské unii je možné změnit jen při jednáních Bruselu s Kyjevem. V odpovědi na nedávný dopis ruského prezidenta Vladimira Putina to napsal šéf Evropské komise José Barroso. Podle informace jeho úřadu Barroso Putinovi napsal, že asociační smlouva je výhradně dvoustranným dokumentem mezi EU a Ukrajinou.

Šéf Kremlu minulý týden poslal Barrosovi dopis, v němž fakticky žádal revizi nedávno ratifikované asociační smlouvy Evropské unie s Ukrajinou. „Stále věříme, že pouze systémové změny asociační smlouvy, které zohlední celé spektrum ohrožení rusko-ukrajinských vztahů a ruské ekonomiky, nám umožní zachovat současné obchodní a hospodářské vazby mezi Ruskou federací a Ukrajinou,“ napsal Putin v dopise Barrosovi.

K revizi smlouvy navrhuje Putin využít patnáctiměsíční odklad obchodní části smlouvy, s nímž EU souhlasila. Bezcelní zóna má začít fungovat až na začátku roku 2016, aby Ukrajina mohla upravit své hospodářské vztahy s Ruskem a minimalizovala ztráty z případné ruské obchodní odvety ve formě dovozních bariér. O jejich přípravě se výslovně hovoří v nedávném dekretu, který schválila ruská vláda.

Vyprázdnění asociační smlouvy

„Přijetí tohoto dekretu nás hluboce znepokojuje,“ napsal Barroso v dopisu. „Asociační smlouva zůstává dvoustranným dokumentem a jakékoli její úpravy mohou v souladu s mezinárodním právem provést jen signatáři po vzájemné dohodě,“ konstatoval šéf Evropské komise.

Eurokomisař pro obchod Karel De Gucht nedávno v britském ekonomickém listu Financial Times napsal, že Rusko chce odklad platnosti bezcelní zóny využít k „vyprázdnění“ asociační smlouvy. „Rusové to samozřejmě nepovažují za čas nutný k vyjasnění (sporu), ale jako příležitost vmísit se do jednání s cílem smlouvu fakticky vyprázdnit,“ řekl eurokomisař britskému listu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!