Bavorsko posílí kontroly u českých hranic, hlavně kvůli pervitinu | E15.cz

Bavorsko posílí kontroly u českých hranic, hlavně kvůli pervitinu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Manolo Gomez

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bavorsko letos chystá výrazně více přepadových kontrol u hranic s Českou republikou. Dnešnímu vydání deníku Die Welt to řekl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, podle něhož největší německá spolková země chce tímto způsobem zakročit proti přeshraniční kriminalitě a proti mezinárodně působícím zločineckým skupinám. Důkladné kontroly českých řidičů ve třicetikilometrovém pásmu za bavorskou hranicí byly přitom v minulosti terčem ostré kritiky Prahy.

„Zejména mezinárodně působící bandy a cestující skupiny pachatelů i v Bavorsku pro své kriminální rejdy stále více využívají svobodu sjednocené Evropy,“ uvedl Herrmann. Boj proti přeshraniční kriminalitě označil za hlavní úkol bavorské policie v letošním roce. „Uděláme všechno pro to, abychom mezinárodně působícím kriminálníkům a pašeráckým bandám zarazili kšefty,“ dodal.

Herrmann chce výrazně zintenzivnit praxi takzvaných závojových pátrání, kdy policisté - běžně v civilu a v civilních autech - kontrolují namátkově vytipovaná vozidla a osoby v třicetikilometrovém pásu u bavorsko-české hranice. Sázet chce bavorský ministr také na ještě užší spolupráci s německou celostátní policií, s celníky i s českými policisty.

Crystal meth proudí hlavně z Česka

Důvodem četnějších kontrol je podle Herrmanna mimo jiné „zaplavování“ Bavorska pervitinem, který se do Německa dostává často právě z Česka. Podle úřadů připadá 81 procent všech německých zadržení pašovaného pervitinu, v Německu zvaného crystal meth, na Bavorsko a Sasko, tedy na spolkové země sousedící s Českem. V Sasku loni pervitin zachytili v 1526 případech, což je podle Die Welt nárůst o 127 procent oproti roku 2012. V Bavorsku to bylo 1292 případů, což je meziroční nárůst o 25 procent.

Pokud jde o množství zabavené drogy, tak policisté a celníci v Sasku loni podle listu zadrželi 14,3 kilogramu pervitinu, tedy o 22 procent více než v roce 2012. V Bavorsku to na začátku prosince 2013 podle ministerstva vnitra bylo už 34 kilogramů. Za celých předchozí rok přitom v sítích bavorských policistů skončilo 23 kilogramů této rychle návykové látky.

V největší německé spolkové zemi loni také přibylo případů pašování lidí a stoupl počet krádeží aut, která v minulosti opakovaně mizela za hranicemi. Častější byla také vloupání do bytů. Podle Die Welt představí Herrmann podrobnosti ke svému konceptu boje proti přeshraniční kriminalitě 3. ledna v bavorském Schwandorfu.

Namátkové kontroly u svých východních hranic zavedlo Německo poté, co na konci roku 2007 sousední Česko a Polsko spolu s dalšími unijními nováčky vstoupily do schengenského prostoru Evropské unie, v němž se na vnitřních hranicích mezi státy neprovádějí klasické hraniční prohlídky.

Názory odjinud: Dánští celníci: hrozba, či humbuk?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video