Berlín chce doplnit dohodu o záchraně Řecka, hodlá zapojit MMF | E15.cz

Berlín chce doplnit dohodu o záchraně Řecka, hodlá zapojit MMF

Německá kancléřka Angela Merkelová
Německá kancléřka Angela Merkelová
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK, bru

Německé ministerstvo financí trvá na tom, aby se ještě doladila dohoda ohledně třetího záchranného balíku pro hluboce zadlužené Řecko. Podle německých médií je pro Berlín nadále otevřená otázka podílu Mezinárodního měnového fondu na nové pomoci Aténám, udržitelnosti dluhu a privatizací v Řecku.

Ministerstvo financí v Berlíně dopis s výhradami poslalo do Bruselu před expertním jednání všech 28 zemí Evropské unie, kteří se mají dnes večer zabývat pokrokem v jednání ohledně pomoci Řecku. Podle agentury DPA je cílem projednat a dohodnout se na otevřených bodech na expertní úrovni. Rozhodující slovo budou mít pak ministři financí zemí eurozóny, kteří v pátek podle současných plánů budou hlasovat o nové pomoci Aténám.

Německý týdeník Die Zeit napsal, že vláda v Berlíně testuje, zda by Evropská unie byla ochotná přistoupit na poskytnutí záruk za případné budoucí půjčky Mezinárodního měnového fondu Řecku. Kabinet kancléřky Angely Merkelové prý chce nabídkou záruk vtáhnout MMF do účasti v třetím záchranném programu, zároveň ale hodlá tlačit na to, aby se fond vzdal požadavku na rozsáhlý odpis řeckého dluhu.

Fond bez rizika

„Pokud Řecku dojdou peníze, Evropané ho zastoupí a MMF neutrpí žádné ztráty. Na oplátku fond nebude dál žádat zásadní zmírnění dluhové zátěže,“ napsal týdeník bez udání zdroje informací. Takový postup by vyhovoval dvěma základním požadavkům kancléřky Angely Merkelové, která chce, aby se MMF do další pomoci Řecku zapojil a zároveň odmítá odpisy dluhů.

MMF se sice vyjednávání o třetím záchranném balíku pro Řecko účastní, zatím se ale do něj nechce zapojit. Z fondu zaznívají hlasy, že nové úvěry z jeho strany mohou přijít teprve poté, co Atény uzavřou s evropskými vládami dohodu o pomoci, která zajistí, že země bude schopna splácet své dluhy.

Pokud se ale MMF do záchranného programu nezapojí, může další poskytnutí finanční pomoci narazit v Německu, kde tamní parlament na účasti fondu trvá.

Aténám zbývá týden

Řecko sjednalo se zástupci mezinárodních věřitelů dohodu o novém záchranném programu na expertní úrovni. Ministr financí Euklidis Tsakalotos v úterý oznámil, že dohoda, která má Řecku zajistit půjčky v objemu až 85 miliard eur (2,3 bilionu korun), je v zásadě hotová a s věřiteli se probírají už jen „dvě nebo tři drobné otázky“. O dohodě bude ve čtvrtek či v pátek hlasovat řecký parlament, v pátek o ní mají jednat ministři financí eurozóny.

Atény potřebují dohodu uzavřít nejpozději do 20. srpna, kdy musejí splatit zhruba 3,5 miliardy eur Evropské centrální bance.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.