Berlín: Rusko musí zastavit dodávky zbraní na Ukrajinu | E15.cz

Berlín: Rusko musí zastavit dodávky zbraní na Ukrajinu

Proruští rebelové na východě Ukrajiny
Proruští rebelové na východě Ukrajiny
• 
ZDROJ: ctk/AP

reuters, ČTK, bru

Share on Facebook Messenger
Příliv ruských bojových sil a zbraní na Ukrajinu představuje zásadní problém a Moskva se musí zasadit o to, aby ustal. Prohlásil to mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. Po rusko-ukrajinském jednání v Minsku podle něj musí následovat konkrétní kroky. Merkelová dnes také po ruském prezidentovi Vladimirovi Putinovi žádala vysvětlení zpráv o operacích ruských vojáků na ukrajinském území.

Úterní schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem v Minsku byla dobrým prvním krokem k vyřešení krize, nyní však musejí přijít konkrétní činy, řekl Seibert. Podobně se vyjádřil i německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

„Nezbytnou podmínkou pro účinný oboustranný klid zbraní je, aby Rusko přispělo svým dílem ke zklidnění situace a aby došlo k dohodě o zajištění hranic,“ řekl Seibert. „Tato hranice měla být už dávno řádně zajištěna a veškeré formy vojenské podpory pro separatisty přes tuto hranici měly být dávno ukončeny. Rusko za to nese velkou zodpovědnost.“

Merkelová žádá vysvětlení

V dnešním rozhovoru s Putinem kancléřka podle Seiberta zdůraznila, že Rusko má povinnost přispět k uklidnění situace na Ukrajině a k zabezpečení hranic. Tématem telefonátu byla i nejnovější ukrajinská obvinění vznesená vůči Moskvě kvůli akcím ruských sil.

„Poslední zprávy o přítomnosti ruských vojáků na území Ukrajiny musí být vysvětleny,“ řekl Seibert. Moskva opakovaně odmítla, že by proruským separatistům na Ukrajině dodala zbraně či posily z armádních řad.

Seibert rovněž řekl, že úterní setkání prezidentů Ruska a Ukrajiny Vladimira Putina a Petra Porošenka na summitu v Minsku bylo prvním dobrým krokem k vyřešení krize.

Merkelová se minulý týden během své cesty na Ukrajinu pokoušela marně dojednat zastavení bojů. Německá kancléřka navštívila Kyjev poprvé od začátku nepokojů, které propukly na počátku roku.

Kontrolu rusko-ukrajinských hranic a ukončení dodávek zbraní separatistům považuje za jediný účinný nástroj k ukončení krveprolití na východní Ukrajině i ukrajinský prezident Petro Porošenko. Po úterním summitu v Minsku, kde jednal i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, prohlásil, že Ukrajina a Rusko chystají společná jednání pohraničních stráží a generálních štábů o uklidnění situace a že Putin prý dal znovu najevo, že souhlasí s mírovým plánem Kyjeva.

Putin po setkání s Porošenkem novinářům řekl, že je nyní na Ukrajině, aby navrhla podmínky příměří a že Moskva k mírovému dialogu přispěje.

Autor: reuters, ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.