Berlusconi byl odsouzen na čtyři roky za daňový podvod, odsedí si maximálně rok | E15.cz

Berlusconi byl odsouzen na čtyři roky za daňový podvod, odsedí si maximálně rok

Berlusconi byl odsouzen na čtyři roky za daňový podvod, odsedí si maximálně rok
Silvio Berlusconi
• 
ZDROJ: ČTK/AP/Andrew Medichini

pav

Někdejší italský premiér Silvio Berlusconi je vinen z daňových úniků. Rozsudek čtyři roky odnětí svobody a pět let zákaz vykonávání veřejných funkcí potvrdil Nejvyšší soud. Tři roky mu ale smaže amnestie. Itálii to pravděpodobně přinese rozpad koalice a s tím související odsunutí důležitých ekonomických reforem.

Potvrzující verdikt se týkal kauzy údajných Berlusconiho daňových úniků při nákupu vysílacích práv společnosti Mediaset. Politik už byl odsouzen ke čtyřem letům vězení, ale proti rozsudku se odvolal. Vzhledem k nynějšímu potvrzení verdiktu nesmí navíc pět let vykonávat žádnou veřejnou funkci.

Berlusconiho odsouzení zřejmě otřese křehkou vládní koalicí a nakonec i eurozónou. Pád koalice, kterou tvoří jeho Lid svobody a Demokratická strana, by vedl k odsunutí ekonomických reforem. Ty ale země musí nutně schválit ke snížení dluhu a ukončení nejdelší poválečné hospodářské recese. V této souvislosti je to špatná zpráva i pro eurozónu, Itálie je totiž její třetí největší ekonomika.

„Itálie nyní potřebuje vyrovnanost a soudržnost,“ prohlásil nedlouho po oznámení rozsudku italský prezident Giorgio Napolitano.

Zachránila ho amnestie z roku 2006

Vzhledem k amnestii z roku 2006 by Berlusconi strávil ve vězení maximálně jeden rok. Navíc vzhledem k jeho věku 76 let by byl umístěn do domácího vězení. Jak ale sám politik nedávno prohlásil, raději než domácí vězení nebo veřejně prospěšné práce by volil kriminál.

Výběr hlavních soudních kauz italského expremiéra Silvia Berlusconiho
FININVEST - Berlusconiho firma Fininvest získala díky rozhodnutí římského soudce Vittoria Metty v roce 1991 obří vydavatelství Mondadori, jež původně nabyla mediální skupina CIR Carla de Benedettiho. V roce 2003 byli Metta a Berlusconiho právník Cesare Previti odsouzeni v této kauze za korupci. Berlusconiho soud v roce 2007 očistil; dva roky nato ho soud v Miláně uznal spoluzodpovědným a firmě Fininvest nařídil zaplatit společnosti CIR odškodné 750 milionů eur (odvolacím soudem sníženo na 560 milionů eur).
MEDIASET - Kauza pojmenovaná podle největší italské soukromé televizní společnosti, v níž má její zakladatel Berlusconi majoritní podíl skrze svou rodinnou firmu Fininvest. Je to první proces, v němž byl Berlusconi odsouzen za obchodní aktivity. V minulosti byl buď zbaven obvinění, nebo se kauzy vlekly tak dlouho, až byly promlčené. Také tento případ se, i kvůli Berlusconiho imunitě jako premiéra, před soud dostal až v roce 2006 (ač šlo o činy z 90. let). Už napřesrok přitom vyprší promlčecí lhůta.
Loni v říjnu byl Berlusconi odsouzen za daňové úniky v této kauze ke čtyřem letům vězení, tříletému zákazu vykonávat veřejné funkce a se spoluodsouzenými k náhradě škody 10 milionů eur. Soud záhy uvedl, že trest se snižuje na rok díky amnestii. Letos v květnu odvolací soud potvrdil čtyřleté vězení a zvýšil zákaz výkonu veřejné funkce na pět let. Dnes rozsudek potvrdil italský nejvyšší soud, který ale zároveň nařídil revizi rozhodnutí o pětiletém zákazu vykonávání veřejných funkcí.
V případu bylo obviněno 11 lidí, kteří se údajně obohatili o stovky milionů eur tím, že k nákupu vysílacích práv na americké filmy pro Mediaset v 90. letech využili offshorové společnosti. Tři z obviněných, včetně šéfa Mediasetu Fedeleho Confalonieriho, byli zproštěni obžaloby, a čtyři vyvázli kvůli promlčecí lhůtě.
MILLS - Britský právník David Mills, pracující v 90. letech pro Berlusconiho, údajně dostal úplatek 600 tisíc dolarů za falešné svědectví ve dvou Berlusconiho korupčních procesech koncem 90. let. Mills byl v roce 2009 odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení, ale italský odvolací soud ho v únoru 2010 zprostil obžaloby kvůli promlčení; nařídil však Millsovi zaplatit úřadu premiéra, jímž byl tehdy Berlusconi, 250 tisíc eur za poškození pověsti.
Pět let vězení za korupci hrozilo i Berlusconimu. Proces, zahájený v roce 2007, byl ale několikrát pozastaven. Nejprve na základě zákona o imunitě, jenž ústavní soud později zrušil, a poté kvůli „legitimní překážce“, jež umožňuje členům vlády odložit až na 18 měsíců jakékoliv probíhající soudní řízení, v nichž figurují. Tuto normu přijal parlament za Berlusconiho vlády. Loni v únoru byl Berlusconi v kauze Mills zproštěn obžaloby z důvodu promlčení.
NAHRÁVKY - Případ se týká odposlechu někdejšího opozičního levicového lídra Piera Fassina a tehdejšího šéfa italské banky Unipol Giovanniho Consorteho. Přepis jejich rozhovoru o možném převzetí banky BNL Unipolem zveřejnil v roce 2005 deník Berlusconiho bratra Paola Il Giornale. Bankovní transakci, jež se nakonec neuskutečnila, tehdy vyšetřovala policie, takže nahrávka měla zůstat v tajnosti. Letos v březnu uložil soud v Miláně Berlusconimu (76) rok vězení za vyzrazení úředního tajemství; rozsudek není pravomocný. Podle italského práva si také osoby starší 75 let mohou trest odpykat v domácím vězení. Na dva roky a tři měsíce do vězení byl odsouzen Paolo Berlusconi (63); oběma bratrům soud uložil zaplatit Fassinovi odškodné 80 tisíc eur.
RUBYGATE - Kauza nazvaná podle marocké tanečnice Karimy Mahrúgové, zvané Ruby, s níž měl údajně Berlusconi v roce 2010 placený pohlavní styk, když jí bylo 17 let (což je v Itálii trestné). Berlusconi i Mahrúgová to odmítají. V témže roce, kdy byl premiérem, také údajně vymohl u policie její propuštění z vazby, kde byla kvůli podezření z krádeže. Telefonát na policii Berlusconi přiznal s tím, že se domníval, že Ruby je vnučka tehdejšího egyptského prezidenta Husního Mubaraka, jemuž tak chtěl prokázat laskavost. Letos v červnu Berlusconiho soud prvního stupně odsoudil v této kauze k sedmi letům vězení; Berlusconi se odvolal.
Jako Rubygate II je označován proces, v němž Berlusconi není obžalován, ale týká se bujarých večírků v jeho vile v Arcore u Milána, kam mu Nicole Minettiová, Lele Mora a Emilio Fede měli obstarávat prostitutky; 19. července byli Mora a Fede odsouzeni za kuplířství k sedmi letům a Minettiová k pěti letům vězení.

Muž, který neumí odejít

Autor: pav
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!