Berlusconi dostal zákaz vykonávat veřejné funkce | E15.cz

Berlusconi dostal zákaz vykonávat veřejné funkce

Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Milánský odvolací soud zakázal bývalému italskému premiérovi Silviu Berlusconimu na dva roky výkon veřejných funkcí kvůli nedávnému odsouzení za daňové úniky.

Berlusconi se nicméně proti rozhodnutí ještě může odvolat. Rozhodnutí nebude mít bezprostřední účinek i kvůli tomu, že je „božský Silvio“ senátorem. Jeho vyloučení ze Senátu bude záviset na hlasování v horní komoře parlamentu, které se čeká v listopadu. V Senátu mají převahu Berlusconiho odpůrci.

Nejvyšší soud v srpnu expremiérovi definitivně potvrdil čtyři roky vězení za daňové úniky ve společnosti Mediaset. Zároveň ale nižší instanci vrátil k přezkoumání jednu ze součástí trestu, zákaz veřejných funkcí na pět let. Podle soudců se stala chyba ve výpočtu délky zákazu. Odvolací soud tak měl rozhodovat o nové lhůtě zákazu - na jeden až tři roky.

Ztráta imunity Berlusconiho dovede do vězení

Případná ztráta senátorského mandátu zbaví Berlusconiho imunity, která ho zatím chrání před uvězněním. Do konce roku by pak Berlusconi zřejmě nastoupil k výkonu trestu.

Původně čtyři roky vězení se mu amnestií zkrátily na rok domácího vězení nebo veřejně prospěšných prací. Miliardář už požádal, aby trest mohl odsloužit výkonem veřejně prospěšných prací.

Šestasedmdesátiletý mediální magnát tvrdí, že je nevinen. Podle něj ho italští žalobci pronásledují od jeho vstupu do politiky před dvaceti lety.

Berlusconiho osud souvisí i s italskou vládní koalicí, která závisí na podpoře expremiérovy strany Budoucnost a svoboda pro Itálii.

David Klimeš: Hořká pomsta Berlusconiho

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video