Berňákům v EU chybí DPH za čtyři biliony, Česko je ve výběru průměrné | E15.cz

Berňákům v EU chybí DPH za čtyři biliony, Česko je ve výběru průměrné

Berňákům v EU chybí DPH za čtyři biliony, Česko je ve výběru průměrné
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš, E15

ČTK

V Evropské unii činil v roce 2014 rozdíl mezi očekávanými příjmy z daně z přidané hodnoty (DPH) a skutečně vybranou částkou 159,5 miliard eur (asi 4,3 bilionu korun), uvedla dnes Evropská komise. Výpadek se přitom pohyboval v rozmezí od 37,9 procenta v Rumunsku až po minimum 1,2 procenta ve Švédsku. V Česku byl rozdíl podle údajů komise 16,1 procenta, tedy lehce nad celoevropským průměrem 14 procent.

Ve srovnání s rokem 2013 se v roce 2014 výpadek příjmů z DPH o 2,5 miliardy eur snížil, ale výsledky jednotlivých zemí se, pokud jde o dodržování předpisů o DPH, dál výrazně liší, uvedla dnes komise. Osmnáct členských států EU vykázalo ve svých číslech zlepšení, osm států nedokázalo vybrat vyšší částku DPH než v roce 2013.

Kažimír: Výběr daně z přidané hodnoty v EU nefunguje, reforma je nutná

„Členské státy přicházejí v nevybraných příjmech z DPH o desítky miliard eur. To je nepřijatelné,“ komentoval statistiku eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky, daně a cla Pierre Moscovici. Je podle něj zjevné, že věc se sama od sebe nezlepší, a proto by se země EU prý měly co nejrychleji shodnout na definitivním systému DPH v unii.

Výpadek DPH v zemích EU v letech 2013 a 2014Výpadek DPH v zemích EU v letech 2013 a 2014Autor: Evropská komise
Výpadek DPH v zemích EU v letech 2013 a 2014, zdroj: Evropská komise

V roce 2017 plánuje komise přijít s návrhy, které obnoví zásadu vyměřování DPH z přeshraničního obchodu v rámci EU. Přeshraniční podvody jsou v EU každý rok příčinou výpadku příjmů z DPH ve výši 50 miliard eur.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!