Běženci berou tunel do Anglie útokem. Úřady evidují až dva tisíce pokusů za noc | E15.cz

Běženci berou tunel do Anglie útokem. Úřady evidují až dva tisíce pokusů za noc

Uprchlíci v Calais
Uprchlíci v Calais
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stovky nelegálních imigrantů se v noci na dnešek v oblasti francouzského přístavního města Calais opět pokoušely, mnozí z nich vícekrát, dostat z Francie do Británie tunelem pod Lamanšským průlivem. Francouzské ministerstvo vnitra prý už dva měsíce registruje každou noc až dva tisíce takových pokusů. Zemřela přitom už desítka běženců. Některá britská média vyzývají Londýn, aby proti imigrantům poslala armádu.

Běženci dříve ve větší míře využívali k útěku do Anglie místní přístav, ale ten úřady začátkem června obehnaly vysokým plotem s ostnatým drátem a různými zátarasy. Okolí ústí tunelu, kterým se z Calais do Folkestonu přepravují kamiony na vlakových soupravách a kterým jezdí z Paříže do Londýna osobní rychlovlaky, je také oploceno, ale je těžké místo uhlídat vzhledem k jeho velikosti. Oblast terminálu o rozloze 650 hektarů má plot o délce 28 kilometrů.

„Nájezdy“ přistěhovalců u tunelu podle společnosti Eurotunnel komplikují život zvláště řidičům kamionů, do kterých se imigranti snaží dostat, někdy úspěšně. Podle odhadů se jen v posledních třech dnech dostalo do Británie nejméně 200 imigrantů, převážně z Afriky.

Co nabízejí země propojené kanálem
nezaměstnanost – v Británii 5,5 procenta, ve Francii 10,3
azyl - Británie loni přijala 10 050 žádajících (39 procent), Francie 14 905 (22 procent)
dávky v azylovém řízení - Británie dává 37 liber týdně (52,4 eura) dospělým, dětem až 53 liber (75 eur), ve Francii je 80 eur týdně na člena rodiny
ubytování - dostane v obou zemích každý azylant, ve Francii mají přednost rodiny, svobodní čekají
průměrný nájem – ve Velké Británii je o čtvrtinu vyšší než ve Francii

„Je jasné, že některým se podaří dostat se do Anglie, a že ostatní běženci o tom vědí. To je utvrzuje v přesvědčení, že masové průniky jsou nejlepší způsob, jak projít. Nemají tedy důvod přestat, naopak vidí důvod počet pokusů zvýšit,“ řekl deníku Le Figaro jeden z asi 370 policistů, kterými francouzské úřady posílily ostrahu tunelu.

Některé britské deníky obvinily Francii, že vůči běžencům postupuje „zbaběle a nezodpovědně“. „Anarchie v Calais je hnisavá rána na tváři Evropy,“ prohlašuje The Sun. „Zabránili jsme vstoupit Hitlerovi. Proč naše slabé vlády nedokážou zastavit několik tisíc unavených migrantů? Pošlete armádu,“ vyzývá britskou vládu deník The Daily Mail. Také například The Telegraph vyzývá k vyslání britských vojáků do Francie.

„Pokusil jsem se tuto noc třikrát (dojet do Británie tunelem). Se všemi těmi strážci je to ale velmi těžké. Vím, že je to velmi nebezpečné, ale zkouším to dál,“ řekl AFP asi třicetiletý Súdánec, který s ostatními asi třemi tisícovkami nelegálními běženci přežívá v improvizovaném táboře u Calais.

Podle reportáže stanice France Info jsou uprchlíci odhodlaní dostat se do Británie bez ohledu na veškerá rizika. „Máme obrovskou motivaci a jsme plni naděje. Po tom, čím jsme prošli, už se ničeho nebojím. Když zde zemřu, tak to bude prostě osud. Anglie je lepší (než Francie): umíme jazyk a je jednodušší obdržet povolení k pobytu,“ řekl redaktorce 22letý údajný etiopský student ekonomie krátce před svým již pátým pokusem dostat se přes průliv.

Pevně věřil, že se mu to tentokrát povede, a možná se tak i opravdu stalo. Většina běženců se ale jako vždy vracela do deset kilometrů vzdáleného tábora se zarudlýma očima od slzného plynu policistů.

Zatím rekordní počet pokusů úřady zaznamenaly v noci na středu, kolem 2300. Zemřel přitom jeden mladý Súdánec, jehož nechtěně přejel kamion, do kterého se snažil dostat. Ve středu odpoledne byl v Paříži podle místních médií vážně zraněn jeden Egypťan, který chtěl tajně dojet do Británie podmořským tunelem na střeše osobního rychlovlaku Eurostar. Na nádraží Garde du Nord ho přitom zasáhl elektrický proud a jeho stav je kritický. Od začátku června zemřela při pokusech o překonání podmořského tunelu asi desítka imigrantů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video