Joe Biden se dohodl se senátory na investicích do infrastruktury | E15.cz

Biden se dohodl se senátory na investicích do infrastruktury, jde o stovky miliard dolarů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americký prezident Joe Biden po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů korun).

„Máme dohodu,“ prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím potvrzených není, na 14:00 washingtonského času (20:00 středoevropského letního času) ovšem Biden oznámil podrobnější projev na toto téma. Na twitteru mezitím uvedl, že nový infrastrukturní plán „vytvoří miliony amerických pracovních míst“.

Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu investic a dalších podpůrných opatření v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března. AP nyní píše o 559 miliardách dolarů v nově vyčleněných prostředcích, podle NYT zase nový plán přinese investice do silnic, internetového připojení či energetické sítě ve výši 579 miliard.

Biden svůj původní plán spojil s navýšením korporátní daně na dobu 15 let, Republikánská strana ovšem zvýšení daní pro firmy odmítá. Její senátor Rob Portman uvedl, že čerstvě uzavřená dohoda nepočítá s žádnými novými daněmi.

Investice do infrastruktury jsou jedním z hlavních bodů programu prezidenta Bidena. Kompromisní balíček, který má vzácnou podporu u obou hlavních politických stran, by mu podle AP mohl otevřít cestu k následnému prosazení dalších částí zhruba čtyřbilionového plánu podpory infrastruktury a rodin.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video