Boj o TTIP v Evropě: Firmy chtějí dál jednat, Rakousko s Francií ne | E15.cz

Boj o TTIP v Evropě: Firmy chtějí dál jednat, Rakousko s Francií ne

Boj o TTIP v Evropě: Firmy chtějí dál jednat, Rakousko s Francií ne
ilustrační foto
• 
ZDROJ: kees torn, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Rozhovory ohledně Transatlantické obchodní a investiční dohody (TTIP) mezi Evropskou unií a USA by měly pokračovat. Shodly se na tom evropské zaměstnavatelské svazy a asociace sdružené v Konfederaci evropského podnikání (BusinessEurope). "Pokud by TTIP byl odsouzen k nezdaru, znamenalo by to podkopání důvěry ve vyjednávací schopnost EU," uvedl mluvčí Svazu průmyslu a obchodu ČR Milan Mostýn.

„Od začátku jsme předpokládali těžká vyjednávání, ale potřebujeme silný politický závazek EU i USA, že dosáhneme dohody. Potřebujeme podpořit růst ekonomiky a nová pracovní místa a TTIP je jedním z nejlepší prostředků, jak toho dosáhnout,“ dodala prezidentka BusinessEurope Emma Marcegaglia.

Jednání o TTIP nezkrachovaly, ujišťuje EU

Zástupci firem tak reagovali na dřívější vyjádření německého vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriela, podle něhož jednání v podstatě zkrachovala a také na hrozbu Francie, že chce v září zastavit vyjednávání. Dnes také vyzval k zastavení rozhovorů o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy rakouský vicekancléř a ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner.

Rakouský vicekancléř vyzval k zastavení rozhovorů o TTIP

Rakouský vicekancléř a ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner vyzval k zastavení rozhovorů o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Postavil se tak na stranu Francie, která hodlá v září o přerušení jednání požádat Evropskou komisi.

„Jednání by se měla zastavit a celý proces by měl začít znovu od začátku,“ prohlásil dnes Mitterlehner. Startovním bodem pro nové rozhovory by se podle něj mohly stát listopadové prezidentské volby ve Spojených státech. „Jenom ten největší optimista by mohl předpokládat, že by (TTIP) mohla být dokončena v letošním roce,“ řek vicekancléř agentuře APA.

Merkelová by prý pokračovala

Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové v pondělí vicekancléřova slova odmítl a podpořil pokračování rozhovorů. Rovněž mluvčí Evropské komise sdělil, že vyjednávání o dohodě nyní vstupují do zásadní fáze, kdy jsou na stole návrhy většiny kapitol a kdy se začíná rýsovat podoba budoucí smlouvy. Komise podle něj nadále předpokládá ukončení rozhovorů ještě letos. Také Bílý dům v pondělí uvedl, že Washington má stále v plánu dosáhnout dohody o volném obchodu s EU do konce letošního roku.

Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Zastánci TTIP tvrdí, že dohoda oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Podle odpůrců by však deregulace obchodu měla negativní dopady kupříkladu na pravidla EU v oblasti bezpečnosti potravin či ochrany životního prostředí, panují rovněž obavy ze zhoršení pracovních podmínek.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!