Bojkot šampionátu v Rusku? Zatím ne, tvrdí země EU

Moskevský stadion Lužniki, kde se má odehrát část šampionátu v roce 2018

Moskevský stadion Lužniki, kde se má odehrát část šampionátu v roce 2018 Zdroj: Wikimedia Commons: own work

Země Evropské unie prozatím odmítají nápad bojkotovat mistrovství světa ve fotbale, které má pořádat Rusko v roce 2018. Diplomaté ze tří členských států oslovení dnes agenturou AP uvedli, že zatímco země osmadvacítky zvažují kvůli ukrajinské krizi protiruské sankce týkající se sportovních akcí, není reálné očekávat, že postih bude zaměřen i na takovéto velké podniky.

Sportovní sankce proti vybraným zemím byly často problematické, podotkla AP. Západní bojkot letních olympijských her z roku 1980 v Moskvě kvůli sovětské invazi do Afghánistánu mnoho států nedodrželo.

Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert označil podobné úvahy o bojkotu fotbalového šampionátu za velmi předčasné. „Nyní je rok 2014, mistrovství světa se bude konat v roce 2018, takže si nemyslím, že je to něco, co musíme probrat právě dnes,“ řekl.

Podle něj by se země EU měly snažit zpřísnit stávající sankční opatření, která by také zahrnovala zákaz vývozu vyspělých technologií a těžebních zařízení.

Zelení v Evropském parlamentu začali vyvíjet tlak, aby fotbalová federace FIFA kvůli ukrajinské krizi odebrala Rusku světový šampionát. Šéf FIFA Joseph Blatter ale prohlásil, že pořadatelství světového mistrovství v roce 2018 Rusku zůstane.

Bojkot závodů Formule 1 nebo fotbalových soutěží UEFA je reálnější

Evropská unie nicméně připravuje nové zpřísnění sankcí, v nichž se podle dostupných dokumentů obecně zmiňuje jako další možnost postihů i „vyloučení Ruské federace z vysoce profilovaných mezinárodních uskupení či sportovních akcí“.

Podle listu Financial Times by se mohlo v rámci doporučení vyspělých zemí skupiny G7 přece jen ale jednat o vyloučení Ruska například ze závodů Formule 1 nebo fotbalových soutěží evropské federace UEFA.

FIFA už v červenci konstatovala, že nadále chce uspořádat v roce 2018 fotbalové mistrovství světa v Rusku. Tehdy to vysvětlila tím, že bojkot by napětí v regionu nezmírnil.

Fotbal a politika
Mezi nejznámější případy sportovních bojkotů patří letní olympijské hry jak v roce 1980, tak potom v roce 1984. V roce 1980 se rozhodly Spojené státy a některé další státy nezúčastnit her v Moskvě na protest proti sovětské invazi do Afghánistánu, Moskva a její spojenci včetně Československa zase bojkotovali o čtyři roky později hry v Los Angeles.
V roce 1992 byla za podíl na válce na Balkáně z účasti na fotbalovém mistrovství Evropy vyloučena bývalá Jugoslávie, která se nemohla zúčastnit ani světového šampionátu o dva roky později.