Bojujte s nadvýrobou, vyzvala Čínu Obchodní komora EU | E15.cz

Bojujte s nadvýrobou, vyzvala Čínu Obchodní komora EU

Čína, výroba, ilustrační foto
Čína, výroba, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: Robert Scoble via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obchodní komora Evropské unie v Číně vyzvala Peking, aby více bojoval s nadměrnou průmyslovou výrobou. Neúspěšné pokusy čínské vlády omezit nadprodukci v průmyslu způsobily záplavu nadbytečného zboží a hrozí destabilizace globální ekonomiky, uvádí se ve studii komory. Ekonomický růst v Číně zpomalil a místní výrobci vyvážejí své produkty, od pneumatik a ocele po solární panely a chemikálie, stále více do zahraničí, protože nejsou schopni ho prodat doma.

Komora upozornila, že produkce v ocelářském průmyslu se zvýšila z 513 milionů tun v roce 2008 na 813 milionů tun v roce 2014. Míra využití naopak ve stejném období klesla z 80 procent na 71 procent. Ocelářský průmysl však není jediný.

Výroba roste rychleji než poptávka také v případě cementáren, rafinérií, v chemickém, sklářském, papírenském a hliníkárenském průmyslu. Nadbytek výroby se však začíná šířit i do výroby spotřební elektroniky, farmaceutického průmyslu či potravinářského a oděvního průmyslu.

Nejvyšší představitelé Číny dávají přednost stranickým reformám a boji s korupcí. Prezident komory Jörg Wuttke se však domnívá, že je na čase, aby přesunuli svůj zájem více na ekonomiku. „Jsme přesvědčeni, že musí jednat nyní, ne čekat,“ uvedl Wuttke.

Ceny pro nadměrnou produkci

Čínské vládě se nepodařilo prosadit regulace přijaté kvůli snížení nadměrné kapacity. Stále také udržuje cenovou politiku, která umožňuje nadměrnou produkci, a zaměřuje se na podnikatelské praktiky, které ji udržují, jako upřednostňování podílu na trhu před ziskovostí, dodal Wuttke.

Pro letošní rok si centrální vláda jako jednu ze svých priorit stanovila identifikaci nadměrných kapacit a uzavření zadlužených firem. Zveřejnila již akční plán, jehož cílem je snížit produkci méně kvalitní ocele o 100 až 150 milionů tun a uhlí o 500 milionů tun. Zatím však není jisté, zda Peking bude schopen donutit krachující podniky stáhnout se z trhu a vyřešit problémy s dluhem či nezaměstnaností.

Nadměrná kapacita má dopad také na čínskou ekonomiku. Výrobní ceny v zemi téměř čtyři roky klesají, v lednu se meziročně snížily o 5,3 procenta. Obchodní komora EU je podnikatelskou skupinou. Má více než 1600 členů, které zastupuje po celé Číně, uvedl The Wall Street Journal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video