Bosna se stane první evropskou zemí bez veřejnoprávní televize

Hlavní město Bosny a Hercegoviny Sarajevo

Hlavní město Bosny a Hercegoviny Sarajevo Zdroj: Pixabay.com

Bosna a Hercegovina se 30. června stane první evropskou zemí bez veřejnoprávní televize. O zastavení provozu Bosenskohercegovinského rozhlasu a televize (BHRT) rozhodlo dnes vedení tohoto média kvůli dlouhotrvajícím a neustále se zhoršujícím finančním problémům.

Rozhlasová a televizní stanice je hluboce zadlužená. Jen Evropské vysílací unii (EBU) dluží šest milionů švýcarských franků (téměř 150 milionů korun). BHRT měla lhůtu do 31. května na vyřešení tohoto dluhu, ale protože toho v současné situaci není schopna, unie jí termín prodloužila do 8. června s nadějí, že televizi pomohou bosenské centrální úřady.

Nevyřešeným problém je pro BHRT stále menší příjem z měsíčního koncesionářského poplatku ve výši v přepočtu přibližně 100 korun. Doposud jej totiž Bosňané platili společně s účtem za telefon, ale volání přes pevnou telefonní linku používá stále méně lidí. Návrh vedení televize, aby se poplatek hradil společně s účty za elektřinu, zatím parlament neschválil.

V Bosně by měl zánik centrální televize a rozhlasu velký symbolický význam. Země je od konce války v roce 1995 rozdělena na základě daytonské mírové dohody na dvě entity s velkou autonomií - bosňácko-chorvatskou Federaci Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Republiku srbskou (RS). Ústřední orgány proto prakticky neustále čelí krizovým situacím. Navíc prezident RS Milorad Dodik stojí v čele bosenskosrbských politických sil, které tíhnou k rozdělení země.